Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Když někdo zaviní dopravní nehodu a ujede, aniž by ostatním pomohl a zavolal policii, dopustil se v angličtině hit-and-run:

Ujíždění od místa nehody je docela závažný prohřešek prakticky všude na světě. V Británii jdou ale ještě o krok dál — tam není nelegální jenom hit-, ale i knock-and-run. Tak se říká tomu, když někomu zazvoníte na zvonek, a utečete dřív, než vám stihne přijít otevřít:

Ale nebojte — kdyby vás náhodou při příští procházce Londýnem přepadla nekontrolovatelná touha vyzkoušet pár pěkných zvonků a klepadel, dlouhého pobytu v Toweru se bát nemusíte. Zákon z roku 1847 stanoví, že kdo “úmyslně a bezdůvodně ruší obyvatele tím, že zatahá za zvonek, zazvoní nebo zaklepe na dveře,” bude potrestán odnětím svobody nanejvýš na 14 dní.

II.

Tohle rozhodně není jediná výstřednost v britské sbírce zákonů. Když se budete procházet po ulicích anglických měst, určitě narazíte na nejeden dům se zazděnými okny. Může za to daň z oken (window tax), která byla v Anglii zavedená od konce 17. až do půlky 19. století. Majitelé domů s více než deseti okny museli státu odvádět víc peněz, na což jich celá řada reagovala velmi kreativně.

Podobných obskurních daní bylo v Británii celkem dost. Za vlády královny Anny byla třeba zavedena daň z tapet. Královnini poddaní ji obcházeli tak, že si kupovali jenom obyčejný papír, který si pak nechávali potiskovat. Tak trochu doufám, že dnešní číslo nečte nikdo, kdo má na Ministerstvu financí na starosti přípravu dalšího úsporného balíčku.

III.

Na nové bankovky s portrétem krále Karla III. jsme se v Anglofilovi už dívali, nedávno ale The Royal Mint představila i nové mince.

Ty se dočkaly výraznějšího redesignu než bankovky. Nezměnil se totiž jenom portrét panovníka, ale taky podoba zadní strany. Kromě mnohem větších číslic tam najdeme výjevy z britské přírody:

Větší číslice na rubu mají pomoct malým dětem naučit se s nimi počítat. To je v době, kdy i buskers (pouliční umělci) mají místo klobouků na mince platební terminály, rozhodně velmi chvályhodné.

Jedna věc mě ale na redesignu mrzí — z nových mincí už bohužel nepůjde složit erb jako z těch starých.

IV.

Jestli Anglofila čtete krátce, byli jste ušetřeni jednoho z mých pandemických koníčků — předloni bylo v newsletteru takové semi-pravidelné numismatické okénko o britských mincích.

Jestli vás to mrzí & rádi byste se o nich dozvěděli víc, můžete si u mě na webu přečíst o době, kdy se v Británii platilo penězi jak z Harryho Pottera.

V.

Svět potřebuje víc básníků!

Dokonce se ani nebudou muset živit jako doktorové — práci najdou v celé řadě AI startupů. Ty ve velkém nabírají básníky a spisovatele (Rest of the World, 6 minut čtení), aby jim pomohli naučit jejich chatboty znít méně šroubovaně.

Trénink AI teď zaměstnává spoustu lidí. Jestli používáte nějakého AI kecálka a máte pocit, že už vám tolik nekecá, nemusí to být pokrokem v umělé inteligenci. Spíš za tím bude nějaký mizerně placený Ind, který mu s tou odpovědí trochu pomohl (The Verge, 29 minut čtení).

Shrnutí

Tady je přehled slov & frází, na které jsme narazili v dnešním čísle:

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. weekend in theory vs weekend in practice

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: