Frázové sloveso die on

Jestli jste někdy viděli nějaký americký film z lékařského prostředí v angličtině, určitě jste už narazili na frázi don’t you die on me. Frázové sloveso die on somebody/something se používá hned v několika významech.

Jestli jste někdy viděli nějaký americký film z lékařského prostředí v angličtině, určitě jste už narazili na frázi don’t you die on me. Frázové sloveso die on somebody/something se používá hned v několika významech. V tom prvním ho používají právě ti filmoví lékaři: die on someone znamená umřít v něčí péči:

  • Get the defibrillator—I won’t let this guy die on me! (Sežeňte mi defibrilátor — nedovolím, aby mi tu tenhle chlap umřel!)
  • Come on, Peter, don’t you dare dying on me! (No tak, Petře, opovaž se mi tu umřít!)

Podobný je taky další význam: můžete ho použít, když vám zemře někdo blízký, jehož smrt vás hodně zasáhne:

  • My girlfriend died on me a couple of years ago. (Před několika lety mi umřela přítelkyně.)
  • His wife died on him last month. He’s still devastated. (Minulý měsíc mu umřela žena. Pořád je z toho špatný.)

Die on se ale nemusí používat jenom o lidech. Když vám přestane fungovat nějaká věc (třeba auto, počítač…), bude se vám hodit taky:

  • I need to buy a new coffee machine, because mine died on me today.
  • His car died on him, so he had to go to work by bus.

A konečně se může používat i v tom úplně nejobyčejnějším slova smyslu, který vás nejspíš napadl hned, jak jste ho viděli: **die on something prostě občas znamená umřít na něčem (na nějakém povrchu)**:

  • The patient died on the operating table during the surgery.

P.S. die on se objevuje taky v idiomu die on the vine, který se používá ve významu selhat hned na začátkuThe Prime Minister made many promises during his campaign, but many of them have died on the vine.

Tenhle článek původně vyšel v Anglofilovi 6.