Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Když je něco prostě nej- (ať už -horší nebo -lepší), můžete o tom v angličtině říct, že to takes the cake:

Ve slovnících se občas dočtete, že take the cake je americká fráze a že v Británii se používá místní varianta take the biscuit. Já ale popravdě i v britské angličtině slýchávám take the cake celkem často a Google Ngram to vidí podobně. To ale neznamená, že na verzi se sušenkami nenarazíte. Funguje podobně:

Kořeny má každopádně take the cake skoro určitě americké: tahle fráze prý vznikla z cakewalk (neplést s catwalk; to je přehlídkové molo, tam se moc fanoušků dortů nepodívá), což je takový hybrid mezi chůzí a tancem, ve kterém soutěžili převážně američtí černoši. Vítězný pár vždycky získal dort – took the cake.

II.

Chtěli byste začít číst v angličtině, ale články vás nebaví a knížka vám přijde jako příliš velké sousto? Library of Short Stories je web přesně pro vás. 🤓

Najdete v něm spoustu povídek, které můžete filtrovat podle délky a žánru. U každé je navíc uvedené, co od ní můžete čekat & kolik času vám čtení přibližně zabere. Snadno si tak vyberete něco, čím ideálně zaplníte cestu vlakem.

Číst navíc můžete přímo v prohlížeči, takže vysvětlení zapeklité fráze je otázka jednoho kliknutí.

Jestli se máte chuť rovnou do nějaké povídky pustit, tady je pár mých favoritů:

III.

Audioknížky míří do Spotify!

CEO Daniel Elk minulý týden oznámil, že předplatitelé Spotify Premium se můžou těšit na novou fičuru — audioknížky přímo v appce. Funkce bude zatím dostupná jen pro uživatele v Británii a Austrálii, postupně by se ale měly přidat i další země.

K dispozici prý budou stovky tisíc titulů od největších vydavatelů, nejspíš to ale nebude neomezené. Elk na ex-Twitteru zmínil, že budeme moct poslouchat až 15 hodin měsíčně, takže tak dvě až tři knížky.

IV.

A blbinka na závěr: Chybí vám v nabídce emoji váš domácí mazlíček nebo třeba oblíbená květina? S nástrojem AI Emoji si ji můžete vygenerovat během pár vteřin! Stačí krátkou frází popsat, co by emoji mělo zobrazovat & nechat umělou inteligenci, ať se s tím popere.

Jestli se vám výsledek bude líbit, můžete si ho stáhnout. Jako emoji fungovat nebude, ale nic vám nebrání udělat si z něj třeba samolepku v iOS nebo na WhatsAppu.

To je pro dnešek všechno. Jestli se vám Anglofil líbil, budu moc rád, když se o něj s někým podělíte. Pro počet čtenářů totiž bez výhrad platí the more the merrier. 😊

Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. mushroom season

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: