Když vám někdo řekne that’s just my two cents, nesdělil vám právě stav svého bankovního konta. Someone’s two cents je idiom, který se používá ve významu něčí názor:
- Can I just put my two cents in before you make the decision? (Můžu vám říct, co si myslím, než se rozhodnete?)
- You didn’t ask for my two cents, but I’m gonna tell you anyway. (Na můj názor jste se neptali, ale já vám ho stejně řeknu.)
- I’ll just add my two cents: this is the worst decision you have ever made. (Jen ti řeknu svůj názor: tohle je to nejhorší rozhodnutí, jaké jsi kdy učinil.)
Jestli z těch ukázkových vět cítíte trochu kousavosti, povedlo se mi je vybrat dobře. Podleněkterých slovníků se someone’s two cents používá hlavně v situacích, kdy se vás na váš názor nikdo neptal.
II.
Když se od dvou centů přesuneme k vyšším částkám, narazíme na pár dalších frází. A točí se kolem magické hranice jednoho milionu dolarů. Million-dollar question je otázka za všechny prachy — to nejdůležitější, na co se můžete zeptat:
- To be, or not to be? That’s the million-dollar question. (Být, či nebýt? To je otázka za všechny prachy.)
A u milionářů ještě zůstaneme. Když někdo looks nebo feels like a million dollars/bucks, tak se cítí/vypadá parádně, náramně, prostě milionově:
- Wooow, you look like a million bucks in that suit, baby! (Wooow, v tom obleku vypadáš fakt náramně, zlato.)
- I feel like a milion bucks! (Cítím se úplně skvěle!)
III.
Šestá série The Crown se blíží! Vypadá to, že už za pár měsíců se můžeme těšit na novou (a poslední) řadu povinného koukání pro všechny anglofily.
Netflix potvrdil, že Season 6 vyjde letos na podzim (většinou to myslím bývá v půlce listopadu). Příběh by měl končit na začátku 21. století, takže nás čeká smrt princezny Diany, ale i královniny matky a sestry, které obě zemřely v roce 2002.
Ale nebojte, určitě to nebude samý pohřeb — podle všeho se můžeme těšit i na začátky vztahu prince Williama a Kate Middleton. Jestli máte chuť na trochu královské drbárny, dejte si tohle pětiminutové video na YouTube (bohužel jen autogenerované titulky).
IV.
A když už jsme u královské rodiny — víte, jak Windsorové přišli ke svému jménu? I když své předky můžou vystopovat až k Vilému Dobyvateli, název jejich rodu je docela nedávný rebranding. Měl Britům pomoci zapomenout, že jim tak trochu vládnou Němci. Víc si můžete přečíst u mě na webu.
To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!
Tom
P.S. sadagascar