Kde se vzali Windsorové?

Alžběta II. může své předky vystopovat až k prvnímu normanskému králi Anglie, Vilému I. Dobyvateli. V jejím rodokmenu najdete řadu velikánů anglické historie, je taky příbuzná prakticky s každou královskou rodinou v Evropě. Člověk by tedy čekal, že její rod, Windsorové, bude mít za sebou stovky let historie. Chyba lávky. Rod Windsorů je starý pouhých 100 let, v červenci 1917 ho založil Jiří V., Alžbětin dědeček.

Šlo popravdě spíš o formalitu, král zkrátka svůj rod přejmenoval. Měl k tomu velmi dobrý důvod. Britská královská rodina totiž pocházela ze Sasko-Kobursko-Gothajské dynastie, což bylo dost problematické. Jednak to znělo jako nákupní seznam do uzenářství, hlavně v tom ale každý hned poznal němčinu. Celému světu tak bylo dáváno na odiv, že anglický král má vazby na německou šlechtu. A to se Jiřímu, jehož země v té době s Němci bojovala v první světové válce, vůbec nehodilo.

Rozhodl se tedy pro rebranding, aby dal celé zemi jasně najevo, na čí straně stojí. Jméno nové dynastie vybral ze dvou důvodů: hrad Windsor, po kterém se jmenuje, je jedním z tradičních sídel britského monarchy (vedle známého Buckinghamského paláce a paláce Holyroodhouse ve Skotsku) a jednou z nejdůležitějších staveb britské historie. Jeho název navíc zní echt anglicky, o což mu samozřejmě šlo především.

George V - Crowns
Jiřího pokus zamaskovat své vazby na Němce se samozřejmě nevyhnul kritice britských médií. Tohle je jedna z dobových karikatur. Zdroj: Wiki

To ale nebyl zdaleka jediný krok, který Jiří podnikl, aby zvýšil popularitu královské rodiny. Mimo jiné jako vůbec první panovník promluvil ke svým poddaným prostřednictvím rádia. Tím obyčejné lidi k monarchii hodně přiblížil, naprostá většina Britů do té doby neslyšela hlas žádného ze svých králů. Započal také tradici každoročních vánočních projevů, která se v Británii dodržuje dodnes. Jeho vnučka jen z rádia přešla na televizi, při jednom z projevů se dokonce nechala natočit ve 3D.

P.S. Líbil se vám tenhle článek? Tak to byste se měli přihlásit k odběru Anglofila, mého newsletteru o angličtině & Británii! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení a žádný spam.