Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Virální slovní hra není něco, na co by člověk narazil každý den. Svých patnáct minut slávy si před lety užila hra Words With Friends. Amerického herce Aleca Baldwina tenkrát vykázali z letadla, protože ji nechtěl přestat hrát & dokonce si i zahrála v jednom díle Big Bang Theory.

Za barevné čtverečky, které vám v posledních týdnech nejspíš zaplavily vaše sociální feedy, ale můžete poděkovat jinému virálnímu hitu — hře Wordle.

Musím se přiznat, že jsem jí taky propadl. Funguje totiž na hodně jednoduchém principu: vaším úkolem je během šesti pokusů uhodnout anglické slovo o pěti písmenech. První pokus je střelba naslepo, protože nedostanete žádnou nápovědu, jen pět prázdných políček čekajících na písmena. Při druhém pokusu už si ale můžete trochu zataktizovat: Wordle vám šedě označí písmena, která se v tajence vůbec neobjevují, oranžově ta, která máte na špatném místě, a konečně zeleně písmena správně uhodnutá. Místo čistého hádání tak můžete zapojit svého vnitřního Sherlocka & pokusit se přijít na správné řešení.

Popravdě to není nic objevného. Na podobném principu funguje třeba stařičká hra Logik, ve které jen místo anglických slovíček hádáte barevnou sekvenci. Přesto se ale tomuhle výtvoru Joshe Wardla (jo, Wordle je hříčka s jeho příjmením & má za to u mě tak milion plusových bodů) podařilo stát se internetovou senzací.

Spíš než extrémně originální nápad v tom podle mě má prsty fakt, že je Wordle na dnešním internetu hotový úkaz: Úplně zadarmo. Nikde žádné reklamy. Žádná appka, registrace a sdílení tuny osobních údajů. Nesnaží se z vás udělat závisláka, co se od ní nemůže odtrhnout — právě naopak, každý den můžete vyřešit jen jedinou hádanku. A protože celý svět (teď už skoro doslova) řeší pokaždé tu samou, můžete se svým výsledkem pochlubit pomocí oněch kryptických čtverečků, které nikomu neprozradí, jaké slovo jste to vlastně vyluštili.

Ale zpátky ke hře: jestli vás Wordle chytlo a chcete se v něm zlepšit, mám pro vás pár tipů. Důležité je vybrat si ten správný první pokus. Pětipísmenných slov je v angličtině zhruba 12 tisíc, Wardle se svojí partnerkou Palak Shah (pro kterou tuhle hru původně vymyslel, to je fakt relationship goals tohleto ❤️) ale tenhle seznam hodně osekali. Vybrali jen nějakých 2500 slov, které se postupně objeví v jednotlivých hádankách. Nemusíte se tak bát, že by řešením bylo nějaké obskurní slovo, na které byste jaktěživ nenarazili.

Při prvním hádání je dobré sáhnout po takovém slovu, ve kterém se skoro určitě objeví alespoň pár písmen ze správného řešení. Nechceme hned napoprvé pět šedivých políček, že jo. Koumáci z Oxford English Dictionary nám to naštěstí usnadnili, protože zveřejnili seznam nejčastěji používaných písmen v jejich slovníku.

V první dvanáctce najdeme E A R I O T N S L C U D, takže dobrý první pokus by mohla být slova jako REACT, TEARS, NOTES nebo RESIN (tak se anglicky řekne pryskyřice). Pokud se vám zadaří & většina slova se zazelená nebo aspoň zoranžoví, můžete si už jen hrát s pozicí jednotlivých písmen. Jinak je dobré zkusit poskládat slovo ze zbytku první dvanáctky: když byl váš první pokus RESIN, můžete zkusit ADULT nebo třeba DUCAT.

Taky je dobré mít na paměti, že se ve Wordle můžou jednotlivá písmena opakovat, takže když se vám uprostřed slova zazelená S, neznamená to, že se druhé nemůže objevit na konci. A nenechte se zmást doménou. I když je Wordle na .uk adrese, pracuje s americkým spellingem — takže COLOR i FAVOR (a všechna další slova bez britského u) jsou fair game.

Hlavně si to ale užijte. 🙂 Wordle je super způsob, jak si procvičit anglická slovíčka & na chvilku zaplnit socky něčím jiným než hejty a nenávistí.

🗞️ In Other News

BIG BEN IS BACK! Londýnská Elizabeth Tower se konečně ukázala světu po pěti letech, které strávila schovaná za lešením. Na domově zvonu Big Ben probíhaly rozsáhlé opravy, které se nakonec dost prodražily. Z původních 30 milionů liber se stalo milionů osmdesát, takže facelift nejslavnější hodinové věže světa vyšel zhruba na to samé jako patnáct kilometrů české dálnice.

Byl to první velký restaurační počin od půlky 19. století, kdy byla Elizabeth Tower postavena. Restaurátoři se snažili vrátit co nejvíc věcí do původního stavu a nejzřetelnější je to na ciferníku. Ten už teď není černý, ale tmavě modrý. Rozhodli se totiž vrátit k pruské modré, která ručičky a číslice zdobila za vlády královny Viktorie.

Jediná věc, kterou nechali záměrně neopravenou, je samotný zvon. Ten je už od roku 1858 naprasklý, protože do něj tenkrát udeřili příliš těžkým kladivem. Právě to mu ale dalo jeho ikonický zvuk, takže jakékoliv zásahy by nejspíš šlo považovat za vlastizradu.

Na to, jak teď věž vypadá, se můžete podívat třeba tady & v tomhle tříminutovém videu na webu BBC se zase můžete kouknout dovnitř.

🇨🇿 ČENGLIŠLETTER Jestli Anglofila podporujete na Pickey, můžete si přečíst už tři čísla Čenglišletteru, pop-up newsletteru o oblastech angličtiny, které jsou obzvlášť záludné pro nás, kterým narostl český zobák:

Na konci třetího čísla najdete kvíz, ve kterém si můžete všechny tyhle jevy procvičit. Už v pátek se můžete těšit na čtvrtý díl — ten bude věnovaný tomu, jak se v angličtině řekne “na tom něco je”.

🪙 A MINCE NA KONEC O decimalizaci (přechodu Británie na “desítkovou měnu”, jakou používá většina světa) jsem psal už tolikrát, že vám tím nejspíš začínám lézt na nervy — když já si ale nemůžu pomoct. 😇

Nedávno jsem narazil na moc pěknou infografiku, ve které si můžete prohlédnout půlkoruny, šilinky, threepenies, farthingy a další divnomince, kterými se na ostrovech před Decimal Day platilo. Tvarově jsou popravdě trochu nudnější než současné mince (a žádný erb z nich taky neposkládáte), jejich názvy jsou ale vážně jak z nějakého fantasy románu.

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. floor is food

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: