Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

I.

Každý čtenář Anglofila je unikát, ale asi o nás všech se dá předpokládat, že a) máme rádi angličtinu, b) rádi čteme a c) oblíbili jsme si newslettery. No a přesně pro takové lidi je dělaný nový newsletter Dracula Daily, díky kterému si můžete užít Drákulu od Brama Stokera — přesně tak, jak se odehrával. Dracula je totiž epistolární román poskládaný z nejrůznějších dopisů, deníkových záznamů, telegramů & novinových článků, které jsou všechny opatřené datem. A tak víme, že se celý příběh odehrával mezi 3. květnem a 10. listopadem.

No a tvůrce tohohle skvělého newsletteru napadlo vám ho zprostředkovat pěkně den za dnem. Je to nejen originální způsob, jak si Drákulu obzvláštnit, ale taky příležitost přečíst si ho, i když zrovna na žádné velké čtení nemáte úplně čas.

II.

Jestli jste někdy chtěli dozvědět, jak funguje slavný Big Ben, look no further 📕! Jared Owen vás v tomhle 15minutovém videu provede celou Elizabeth Tower, ve které se tenhle nejslavnější zvon světa nachází & vysvětlí vám, jak funguje její hodinový stroj. Na konci videa se zastaví i u nedávno dokončené renovace, o které jsem se zmiňoval v Anglofilovi 130.

Kanál Jareda Owena skrývá i pár dalších anglofilních parádností, třeba pohled do útrob Buckinghamského paláce nebo hodně detailní rozbor toho, jak funguje slavná Enigma machine.

III.

Na spoustu věcí, které nakonec skončí v Anglofilovi, narážím při čtení nebo poslouchání podcastů. A právě díky podcastům znám slovo segue mnohem déle, než jsem si vůbec původně myslel. Už léta jsem totiž v nejrůznějších podcastech slýchával věci jako [naɪs seɡ.weɪ] a pokaždé si říkal, proč do toho tahají Segwaye (taková ta dvoukolá vozítka, kterým Praha vyhlásila válku).

Na moji obranu, úplně mimo jsem nebyl, protože Segwaysegue jsou homofony (slova se stejnou výslovností). Tím ale jejich podoba končí: segue je původně hudební termín, který označuje plynulý přechod bez pauzy. Hodí se i nám nehudebníkům, protože plynulý přechod nepopisuje jen u hudby, ale třeba taky u konverzace:

To je pro dnešek všechno. Mějte se moc hezky & brzy zase na přečtenou!

Tom

P.S. passive-aggressive sharks

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: