Dneska se podíváme na pár dalších významů frázového slovesa put on, prozkoumáme nabídku audioknížek na Spotify a samozřejmě nezapomeneme na ochranu.
Enjoy!
I.
Minulý týden jste si mohli přečíst o dvou možných použitích frázového slovesa put on, dneska si prosvištíme pár dalších, na které můžete narazit.
Posledně jsem zmiňoval, že put on můžete použít, když si na sebe berete nějaké oblečení. To samé platí i pro kosmetiku a podobně:
- Monica put on too much makeup. She looks like a clown. (Monica má moc makeupu. Vypadá jako klaun.)
- I put on hand lotion every night before I go to bed. (Každý večer než jdu do postele si mažu ruce krémem.)
U lidského těla ještě zůstaneme. Put on můžete použít taky v situacích, kdy budete chtít o někom trochu decentněji říct, že ztloustl:
- I put on weight when I started living alone. (Přibral jsem, když jsem začal bydlet sám.)
A dnešní exkurzi do světa frázových sloves zakončíme pořádnou show. Na put on narazíte i v situacích, kdy někdo uspořádá akci nebo vystoupení:
- Our school’s drama club is putting on Romeo and Juliet. (Náš školní dramatický kroužek hraje Romea a Julii.)
II.
Na false friends jsme už v Anglofilovi narazili, v pětadvacátém čísle jste si mohli přečíst o tom, že anglické eventual se nepoužívá stejně jako české slovo eventuální.
Na podobný problém můžete narazit i u jiných slov, třeba prezervativ. U nás je to užitečný výraz pro ty, co se u slova kondom trochu červenají, v angličtině je ale potřeba si dávat pozor: preservative totiž znamená něco jiného. Označuje látky, které se přidávají do jídla, aby se nakazilo. Odpovídá mu proto české konzervant.
Takže až příště narazíte na nějaký produkt, který se na obalu bude chlubit nápisem NO PRESERVATIVES, nemusíte přemýšlet, proč přesně výrobce cítí potřebu zdůrazňovat, že do té sekané nenamlel žádné kondomy. 🙂
III.
Spotify určitě znáte jako nástroj na streamování hudby a podcastů. Věděli jste ale, že v jeho katalogu najdete i pár zajímavých audioknížek?
Bohužel není úplně snadné je najít, protože pro ně Spotify nemá žádnou oddělenou sekci. Tady je pár kousků, které se mi zatím podařilo objevit.
- To Sell is Human Daniela H. Pinka o tom, že všichni jsme vlastně prodejci.
- Reasons to Stay Alive je úžasná knížka britského spisovatele Matta Haiga o tom, jak se člověku žije s depresí. Jestli máte Haiga rádi, na Spotify najdete i jeho novinku How to Stop Time a spoustu dalších knížek)
- The Great Gatsby asi nepotřebuje představovat. Literární klasiky najdete na Spotify opravdu hodně, celkem slušný výběr je v tomhle playlistu.
Až jich budu mít trochu víc, vytvořím u sebe na webu seznam, abyste si mohli vybrat svoje favority. Jestli jste na nějaké narazili vy, budu rád, když mi o nich dáte vědět. 🙂
IV.
Dnešní číslo zakončíme takovým malým experimentem. Mám tu pro vás pár odkazů na zajímavé čtení & koukání v angličtině, které se nemusí úplně nutně týkat jazyka nebo Británie, rozhodně by vám ale mohlo pomoci s vašimi jazykovými dovednostmi. Dejte mi prosím vědět, jestli vám takovýhle výběr přijde vhod. 🙂
- Asi už jste si všimli, že mám opravdu hodně rád Wikipedii. V Quartz Obsession se nedávno věnovali její historii a tomu, jak se jí (aspoň zatím) celkem daří vyhýbat kontroverzím, se kterými se potýkají snad všechny ostatní kouty internetu. BTW, Quartz Obsession je newsletter, který si opravdu nechcete nechat ujít.
- Soukromé tryskáče jsou symbolem té nejdekadentnější opulence (desetiminutové video na YouTube), v určitých případech ale můžou dávat (aspoň ekonomicky) smysl – a zdaleka ne jenom pro Billa Gatese & spol.
- Nestíháte číst knížky? A zkoušeli jste k tomu použít svůj mobil? (článek na The Next Web) Může to působit trochu barbarsky, čtení na mobilu má ale celou řadu výhod: mobil máte pořád u sebe, takže můžete čtením vyplnit ty chvilky, které byste jinak věnovali Twitteru nebo Candy Crush (ehm 😇). A s Kindle appkou a Audible od Amazonu můžete navíc plynule přecházet mezi textem a audioknížkou (nebo používat obojí zároveň, což je geniální nástroj pro studium jazyků, o kterém si víc povíme jindy).
- Určitě už jste dostali nesčetně mailů od členů královských rodin nejrůznějších států, kteří vám slibují obrovské bohatství, jen když jim teď trochu finančně vypomůžete. Napadlo vás ale někdy, co se stane, když na podobný podvodný mail odpovíte? (desetiminutové video na YouTube)
To je pro dnešek všechno. Díky & brzy na přečtenou! 🙂
Tom