Musím se vám přiznat, že tolika lidem najedou jsem e-mail ještě nepsal. Každopádně bych vám ale chtěl poděkovat, že jste si nechali Anglofila poslat. Tak pojďme na to. 🙂
First things first, mám tu pro vás dva články:
- Idiomů, ve kterých se objevuje jídlo, najdete v angličtině spoustu. Nejspíš už znáte a piece of cake, který znamená, že je něco hračka. Když je zase potřeba brát nějakou věc s rezervou, bere se with a pinch of salt. Znáte ale idiomy, ve kterých se přímo objevuje sloveso eat?
- Občas se vracím ke článkům, které na Anglofilovi vyšly už před nějakou dobou, a trochu je vylepšuju. Tentokrát jsem se vrhl na starší text o předložkách, které se pojí se slovem good. (Lascivita prý prodává, takže: dozvíte se, jak se anglicky řekne, že je někdo dobrý v posteli.)
Telegraficky:
- V Británii se toho teď dělo habaděj. Je to teprve něco přes týden od královské svatby, kterou podle všeho sledovalo kolem 29 milionů Američanů a asi 18 milionů Britů. To na zemi s 66 miliony obyvatel není špatné. Ne každý byl ale z té slávy nadšený. Britští příznivci zrušení monarchie ji využili k tomu, aby připomněli, že se jim celé to královské pozlátko nelíbí. Podle průzkumů to sice vypadá, že Windsorové jsou zatím v bezpečí, otázkou ale je, co bude, až jednou královna nebude.
- I když to může působit trochu cynicky, Britové se na ten den už nějaký ten pátek důkladně připravují. Půjde totiž o opravdu velkou událost. Královna sice nemá skoro žádné pravomoce, v souvislosti s její smrtí ale bude potřeba udělat spoustu věcí. Třeba taková „maličkost“ jako britské libry (a peníze ve spoustě dalších zemí) – na všech je její portrét. Vytisknout nové vyjde prý skoro na miliardu dolarů. A to ani nemluvím o pohřbu, který určitě zastíní i ten, co vystrojili princezně Dianě. Jestli máte chvilku, můžete si o tom přečíst v tomhle starším článku v Guardianu. Lenochům a zaneprázdněným můžu nabídnout poněkud stručnější pětiminutové video.
- V New York Times se rozepsali o červených telefonních budkách. Ukazuje se totiž, že když je v nějaké zemi víc mobilů než lidí, nejsou úplně potřeba. Některým ale přišlo škoda, aby tyhle ikonické krásky skončily na skládce, a tak se rozhodli najít pro ně nějaké jiné využití. Dělají z nich kavárničky, knihovničky a spoustu další -iček (ono na žádné -ny prostě nejsou dost veliké). Podívejte se aspoň na fotky – těm žádný anglofil nemůže odolat. 😊
To by bylo pro dnešek vše. Doufám, že se vám první vydání Anglofila líbilo. Zatím je to jeden velký experiment, takže budu moc rád za jakoukoliv zpětnou vazbu. Jestli máte nějakou poznámku, připomínku, stížnost (pochvalu 😇) nebo si prostě jenom chcete popovídat, napište mi, prosím. Úplně nejjednodušší je odepsat na tenhle e-mail.
Užijte si týden & na přečtenou příští pondělí. 🙂
Cheerio!
Tom