Vedle překladových slovníků existují taky ty výkladové. V nich překlady nenajdete, u každého slova je jeho definice v tom samém jazyce.
To ale neznamená, že by pro vás nebyly užitečné. Naopak, výkladové slovníky jsou nepostradatelné pro všechny, ať už se nějaký jazyk učí nebo ho používají třeba v práci. Přesně vám popíší možné významy, většinou je i ilustrují ukázkovými větami. Ty lepší poradí s častými frázemi, nabídnou vám vhodná synonyma, a dokonce často obsahují i informace o tom, v jaké situaci je vhodné to které slovo použít.
Výkladových slovníků angličtiny existuje na internetu celá řada. Vybral jsem pět, které by vám podle mě mohly v různých situacích dobře posloužit.
Collins Dictionary
Můj osobní favorit pochází ze Skotska. Collins Dictionary je elektronická verze Collins English Dictionary vydávaného HarperCollins v Glasgow. Jako svého hlavního rádce v jazykových záležitostech ho používají například redaktoři britského Guardianu.
Je to po všech stránkách výborný slovník. Za zmínku stojí přehledně vypíchnuté rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou a velké množství ukázkových vět. Kromě slov můžete vyhledávat taky fráze a idiomy. U každého slova je navíc zmíněno, jak často se v angličtině používá. Nechybí ani slovník synonym.
I když se jedná v první řadě o slovník výkladový, najdete v něm i překlady jednotlivých slov (frází bohužel ne) do řady jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština. Vyhledávat se ale dá jen v angličtině. Collins nabízí taky překladač, který používá technologii Microsoftu, moc spolehlivý ale není.
Jestli máte rádi slovní hry, možná vás bude zajímat, že HarperCollins stojí za oficiálním seznamem platných slov ve Scrabblu, takže na jejich stránce najdete i pár nástrojů pro hráče.
The Free Dictionary
The Free Dictionary vyhledává hned v několika slovnících naráz, takže ke každému slovu budete mít víc kontextu. Studentům se může hodit, že k definicím snadno vygeneruje citace v řadě formátů. Obsahuje i ukázkové věty (většinou je jich ale méně než v případě Collins Dictionary). Má taky samostatnou sekci pro idiomy, která vám může přijít vhod při jejich studiu.
Proto ho ale nezmiňuju. The Free Dictionary je výborný hlavně ve vyhledávání terminologie. Kromě slovníku obecné angličtiny v něm totiž najdete taky slovníky právní, lékařské a finanční angličtiny. Pokud tedy potřebujete poradit s něčím odbornějším, může to být ten pravý nástroj pro vás.
K dispozici je i mobilní aplikace pro Android i iOS.
Pokud spěcháte, nejrychlejší asi bude použít Google. Nemám teď na mysli Google Translate (ten budu hejtovat někdy jindy), ale jeden z operátorů, které můžete pro vyhledávání používat.
Pokud do Googlu zadáte třeba „define:anglophile“, zobrazí vám definici slova, ukázkové věty, v některých případech dokonce i jeho původ a jak často se v historii používalo.
Vedle toho nabízí Google taky skvělý doplněk pro Chrome, který vám zobrazí definici jakéhokoliv slova včetně výslovnosti přímo v textu.
Macmillan Dictionary
Macmillan je dobrý slovník, byť u méně obvyklých slov bývá občas docela stručný. Nechybí mu ale žádná důležitá funkce. Má slovník synonym, přehledné definice, většinou i celkem dost ukázkových vět. Zmínit musím i jejich super blog.
Na seznam se ale nedostal kvůli ničemu z toho. Mám ho rád hlavně kvůli celé řadě slovních her, které nabízí. Skvěle se hodí jako doplněk při procvičování slovní zásoby pro všechny, kdo se učí anglicky.
Dictionary by Merriam-Webster
Tenhle seznam by nebyl kompletní bez nějakého ryze amerického zástupce, a tím prostě musí být Merriam-Webster. Je to král (no, spíš asi prezident) slovníků americké angličtiny, kterou mapuje už od 19. století. Ale nebojte, zmínky o britské angličtině v něm najdete taky.
Slovník má všechny obvyklé funkce. Určitě se vám bude líbit jejich mobilní aplikace, která je k dispozici pro iOS i Android, a dá se používat i offline.
Čestné zmínky
- Wordnik – Obsahuje definice z velkého množství zdrojů a opravdu hodně ukázkových vět. Pozor ale na ně: jsou z korpusu, takže nemusí být vždycky správné.
- Cambridge Dictionary – Skvělý slovník, který se hodí zejména studentům angličtiny. Pomůže vám i s gramatikou.
- Oxford Dictionaries – Oxford English Dictionary je slovník slovníků, má to ale háček: přístup do něj je nekřesťansky drahý. Pokud studujete, možná se k němu dostanete díky univerzitě, jinak je ale jeho pořízení docela velká investice. Pro nás držgrešle existuje i osekaná verze. Rozhodně se podívejte na jejich blog, je to skvělé čtení pro všechny fanoušky angličtiny.