Jaký je doopravdy rozdíl mezi town a city?

tl;dr

City je většinou větší město než town, ale není to pravidlo — v Británii najdete i cities, co mají méně než 2000 obyvatel.

Ve skutečnosti záleží na tom, jestli město za city označil král.

Taky jste si vždycky mysleli, že rozdíl mezi slovy city a town je jeden z těch případů, kdy na velikosti záleží?

Není se čemu divit, slovníky to tvrdí taky — třeba Cambridge Dictionary zcela exaktně definuje city jako “large town” (velké město) a town zase jako “usually larger than a village but smaller than a city” (obvykle větší než vesnice ale menší než city).

Takhle jednoduché to ale není, to by byla nuda. Třeba v Británii má nejmenší city necelých 2000 obyvatel. Jmenuje se St Davids, najdete ho ve Walesu & kdybyste se tam někdy podívali, určitě nevynechejte místní katedrálu z 12. století. Právě díky ní se tahle větší vesnice může pyšnit titulem velkoměsta. Za city byla totiž tradičně prohlašována všechna města, která měla svoji vlastní katedrálu.

Ani to ale není žádné definitivní pravidlo. Skutečná definice je možná ještě méně vzrušující než ta ze slovníků — city je v Británii takové město, které se nachází na oficiálním seznamu spravovaném britskou vládou. Dostat se na něj jde všelijak: spousta jich je tam z historických důvodů (třeba jako St Davids), nová ale přibývají i dneska. Může je tam se souhlasem vlády přidat panovník. Město je prostě city, když to řekne král.

A co král dává, může taky vzít. V tomhle pětiminutovém videu od Toma Scotta (složitější angličtina, ale dobré titulky) se můžete podívat na příběh Rochesteru, jehož obyvatelům jednoho dne došlo, že před pár lety přestali být city

Líbil se vám tenhle článek?

Tak to byste měli začít odebírat Anglofila! 🙂 Je to můj newsletter, ve kterém vám každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii přímo do vaší e-mailové schránky: