Jak se efektivně učit slovní zásobu

4 dobré rady pro začínající i pokročilé angličtináře (& pár tipů na užitečné online nástroje)

Na Smart Language Learner už před lety vyšel článek s celou řadou tipů jak se efektivně učit slovní zásobu od expertů na studium cizích jazyků, za přečtení ale stojí pořád. Najdete tam odkazy na nejrůznější nástroje a metody, několik rad se ale opakuje pořád dokolečka:

  1. Zkuste kartičkovou metodu (anglické slovo na jednu stranu, jeho překlad na druhou). Milovníci papíru si můžou pořídit takové ty papírové čtverečky, kterých si za pár korun v papírnictví koupíte celý stoh, zastánci paper-free můžou zkusit můj oblíbený Quizlet.
  2. Slovíčka se učte v kontextu. Je dobré na ty kartičky přidat nějakou ukázkovou větu, ideálně takovou, která vám ukáže, s jakými předložkami se to slovo používá, nebo jak ve větě funguje. Takové věty najdete v dobrých slovnících. Super je taky učit se se slovíčky rovnou jejich tvary – to se vám v angličtině bude hodit třeba u nepravidelných sloves.
  3. Zapisujte si nová slovíčka, na která narazíte (a dělejte si z nich kartičky).
  4. Nezapomeňte na výslovnost, zrovna u angličtiny je opravdu důležitá. Quizlet vám s tím pomůže automaticky, za vyzkoušení ale určitě stojí Forvo, což je online databáze výslovnosti slov a celých frází, které namluvili přímo živí mluvčí. Vyhnete se tak robotickému hlasu a uslyšíte víc přízvuků.