Královniny vánoční projevy

Vánoční projev britského panovníka je skorokaždoroční tradice, kterou odstartoval už dědeček současné královny, Jiří V., když ho k tomu přemluvila tenkrát docela nová organizace jménem BBC.

Úplně první vánoční poselství pro krále napsal Rudyard Kipling, kterého možná znáte jako autora Knihy džunglí. Začínalo takhle: „I speak now from my home and from my heart to you all; to men and women so cut off by the snows, the desert, or the sea, that only voices out of the air can reach them“. Projev byl úspěšný, postupně se z něj stala tradice, která byla přerušena jen několikrát — třeba když Alžbětin strýček abdikoval, aby si mohl vzít rozvedenou (skandál!) Američanku (SKANDÁL!!).

Současné projevy už nepíší slavní autoři, královna na nich údajně pracuje sama s týmem svých poradců. V padesátých letech se původně rádiový projev přesunul na obrazovky, což královna využívá k tomu, aby světu ukázala, že má opravdu hodně fotek svých příbuzných. Natáčí se většinou pár dní před Vánoci v některém z královniných sídel a do světa je vypouštěn 25. prosince ve tři odpoledne. Tenhle čas byl zvolen, aby se projev vysílal v aspoň trochu rozumný čas ve všech zemích Commonwealthu (při tomhle plánování moc nepomáhá, že je královna hlavou státu v Kanadě i v Austrálii).

Mimochodem, BBC už není jediná stanice, která projev natáčí. Od roku 1997 se pravidelně střídají s ITV. Zlí jazykové tvrdí, že to byla taková menší pomsta za to, že BBC odvysílala rozhovor s princeznou Dianou o jejím vztahu s princem Charlesem.

O královniných vánočních projevech si můžete víc přečíst na Wikipedii, kde je i přehled všech projevů od toho prvního v roce 1932 až po loňský (protože samozřejmě že je, na Wikipedii je totiž všechno).

Líbil se vám tenhle článek?

Tak to byste měli začít odebírat Anglofila! 🙂 Je to můj newsletter, ve kterém vám každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii přímo do vaší e-mailové schránky: