Alžběta II. může své předky vystopovat až k prvnímu normanskému králi Anglie, Vilému I. Dobyvateli. V jejím rodokmenu najdete řadu velikánů anglické historie, je taky příbuzná prakticky s každou královskou rodinou v Evropě. Člověk by tedy čekal, že její rod, Windsorové, bude mít za sebou stovky let historie. Chyba lávky. Rod Windsorů je starý pouhých 100 let, v červenci 1917 ho založil Jiří V., Alžbětin dědeček.
Šlo popravdě spíš o formalitu, král zkrátka svůj rod přejmenoval. Měl k tomu velmi dobrý důvod. Britská královská rodina totiž pocházela ze Sasko-Kobursko-Gothajské dynastie, což bylo dost problematické. Jednak to znělo jako nákupní seznam do uzenářství, hlavně v tom ale každý hned poznal němčinu. Celému světu tak bylo dáváno na odiv, že anglický král má vazby na německou šlechtu. A to se Jiřímu, jehož země v té době s Němci bojovala v první světové válce, vůbec nehodilo.
Rozhodl se tedy pro rebranding, aby dal celé zemi jasně najevo, na čí straně stojí. Jméno nové dynastie vybral ze dvou důvodů: hrad Windsor, po kterém se jmenuje, je jedním z tradičních sídel britského monarchy (vedle známého Buckinghamského paláce a paláce Holyroodhouse ve Skotsku) a jednou z nejdůležitějších staveb britské historie. Jeho název navíc zní echt anglicky, o což mu samozřejmě šlo především.
To ale nebyl zdaleka jediný krok, který Jiří podnikl, aby zvýšil popularitu královské rodiny. Mimo jiné jako vůbec první panovník promluvil ke svým poddaným prostřednictvím rádia. Tím obyčejné lidi k monarchii hodně přiblížil, naprostá většina Britů do té doby neslyšela hlas žádného ze svých králů. Započal také tradici každoročních vánočních projevů, která se v Británii dodržuje dodnes. Jeho vnučka jen z rádia přešla na televizi, při jednom z projevů se dokonce nechala natočit ve 3D.