Slovo dollar dala angličtině čeština

Anglických slov do češtiny proniká opravdu požehnaně, není to ale úplná jednosměrka. I když musíme jít trochu do historie, pár anglických slov s českým původem najdeme.

Anglických slov do češtiny proniká opravdu požehnaně, není to ale úplná jednosměrka. I když musíme jít trochu do historie, pár anglických slov s českým původem najdeme. A nejsou to jen nějaké neužitečné výrazy: bratři Čapkové (člověka na první dobrou napadne, že robota vymyslel autor R.U.R. Karel, ten ale sám napsal autorům Oxford English Dictionary, aby jim vysvětlil, že se slovem ve skutečnosti přišel Josef) obohatili nejen angličtinu o slovo robot, české kořeny mají třeba i (nejen v Texasu oblíbené) kolache a pistols.

V Čechách má ale původ i jedno z těch slov, které si hlavně s Amerikou pojí snad každý na světě: dollar. Jeho etymologie začíná v Jáchymově – ze stříbra, které tam těžili, se razily mince zvané joachimstahler. No a ty si našly cestu až do Nového světa. Jestli vás jejich příběh zajímavá, můžete si o nich přečíst na Wikipedii.