Časové předložky v angličtině

S předložkami v angličtině bývá potíž. Fungují úplně jinak než v češtině, takže si nestačí zapamatovat, že in je v – je potřeba naučit se, kterou předložku máte použít v jaké situaci (a ideálně se je nesnažit překládat zpátky do češtiny, protože v tom akorát budete mít guláš).

Dneska si prosvištíme základní časové předložky. Těch úplně nejdůležitějších je naštěstí jenom pár:

  • at používáme pro konkrétní čas (at 6 am) a v několika zažitých vazbách, nejdůležitější je asi at the weekend (ale používá se i on the weekend)
  • on používáme pro dny v týdnu (on Monday) a konkrétní data (on the 13th of May, 1993)
  • in se používá pro roky (in 1993), měsíce (in May), roční období (in spring) a století (in the 20th century)
  • by se v angličtině používá, když je potřeba něco udělat do nějaké dobyplease submit your application by next Sunday(svou žádost prosím odevzdejte do příští neděle)

Když se bavíme o částech dne, používáme většinou předložku in (in the morning) s výjimkou noci, která se pojí s at (at night). S vícedenními svátky (Vánoce, Velikonoce…) se používá at (at Christmas), máte-li ale na mysli jenom jeden konkrétní den, použijte on (on Christmas Eve).

No a konečně jsou fráze, ve kterých se bez předložky úplně obejdete. Když třeba chcete říct „Navštívím tě zítra ráno!“, bude to anglicky „I will visit you tomorrow morning!“. Tady je pár dalších slov, se kterými to funguje podobně:

  • last (last week – minulý týden)
  • next (next Monday – příští pondělí)
  • this (this year – tenhle rok, letos)

Líbil se vám tenhle článek?

Tak to byste měli začít odebírat Anglofila! 🙂 Je to můj newsletter, ve kterém vám každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii přímo do vaší e-mailové schránky: