Opijte se čajem

Dávno předtím, než ulicemi Londýna začaly křižovat slavné černé taxíky, obstarávaly hromadnou dopravu drožky tažené koňmi. A vozkové, kteří je řídili, to tehdy rozhodně neměli jednoduché. Zákon jim zakazoval nechávat koně bez dozoru, takže když si během dne chtěli skočit pro nějaké občerstvení, měli většinou smůlu. Navíc – když už našli někoho, kdo jim koně pohlídal, skončili většinou v nějakém pubu.

Protože se opilí vozkové stali postrachem londýnských ulic, rozhodl se v roce 1875 hrabě ze Shaftesbury, že pro ně zařídí vhodnější zázemí, a vytvořil Cabmen’s Shelter Fund. Ten po celém Londýně postavil spoustu zelených budek, u kterých si mohli uvázat koně a zajít si pro něco k snědku. Uvnitř Cabmen’s Shelters platila přísná pravidla: žádný alkohol, žádný hazard a žádné sprosťárny.

Cabmen’s Shelters byly svého času docela rozšířené, na začátku 20. století jich bylo přes šedesát. Postupem času ale začaly mizet, dneska jich přežilo jen 13. Až budete v Londýně (ta na obrázku je na Russell Square), můžete si tam zaskočit třeba na fish&chips. Dostanete je ale u okýnka, vevnitř je to dodnes rezervované jen pro taxikáře.

Líbil se vám tenhle článek?

Tak to byste měli začít odebírat Anglofila! 🙂 Je to můj newsletter, ve kterém vám každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii přímo do vaší e-mailové schránky: