Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Pamatujete si ještě, jak jsem se s vámi dělil o radu Austina Kleona mít pořád po ruce papírový slovník jako zdroj nahodilé inspirace? Abych si nepřipadal, že I don’t practice what I preach (tahle fráze doslova znamená „nedělám, jak kážu“ a používá se podobně jako české kázat vodu a pít víno), taky do toho svého čas od času nahlédnu. A funguje to úplně famózně! Jedna z věcí, co jsem teď začal mimoděk dělat, je posuzovat zajímavost slov podle toho, kolik ve slovníku zabírají prostoru.

Není bit jako bit

Přesná metrika to ale rozhodně není. Třeba takové nenápadné podstatné jméno bit zabere sotva půl sloupečku, ale když si ho člověk trochu proklepne, zjistí, že zajímavého je toho na něm dost. Znamená trocha nebo kousek něčeho:

V informatice bit taky označuje kousek něčeho, je to ale termit, takže má ten význam poněkud přesnější — je to nejmenší jednotka dat. Ve 40. letech s ním přišel John Tukey a vzal to docela oklikou. K bitu se dostal přes slova binary digit (digit je číslice a binární je něco, co může mít dva stavy; bit může být buď 1, nebo 0). Tukey byl sice především významný matematik, za mnohé mu ale vděčí i angličtina. Kromě bitů totiž přišel třeba taky se slovem software.

To bits

Binární je i fráze to bits. Může znamenat na kousky/střípky:

A nebo hrozně moc:

Not a bit se naopak používá ve smyslu ani trochu (podobně jako not at all):

Další fráze

Bit by bit je hezké označení pro něco, co probíhá postupně, kousek po kousku:

Když někdo does one’s bit, tak přiloží ruku k dílu/pokusí se s něčím pomoci:

A bits and pieces se používá k označování všeho možného — doslova:

To je pro dnešek všechno. Kdybyste se o dnešního Anglofila chtěli s někým podělit, můžete použít tenhle odkaz: https://tomherlik.eu/anglofil-98/.

V pondělí zase na přečtenou! 🙂

Tom

P.S. king Arthur came-a-lot 📽️

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: