Anglofil 82

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

První prosincové pondělí je tady, takže je čas na zimní nadílku odkazů ze všemožných koutů internetu (jestli Anglofila čtete krátce nebo vám prostě jenom unikl v záplavě dalších e-mailů, tady si můžete připomenout podzimní seznam). Tentokrát mnohem méně off-topic než obvykle, většina linků vás zavede na weby, které vám pomůžou s angličtinou.

Enjoy & jako vždycky: jestli vám dnešní Anglofil přijde vhod, zkuste se o něj prosím s někým podělit. 🙂

  1. V podzimních Favourite Links jste nejvíc klikali na WindowSwap, což je nástroj, díky kterému si můžete užít výhled z oken lidí po celém světě. Dneska pro vás mám web Radio Garden, prostřednictvím kterého zase můžete okusit rádiovou turistiku. Celý web je mapa, po které můžete cestovat — a Radio Garden vám pustí stanici z oblasti, na které přistanete. Já zrovna teď poslouchám místní rádio ze severoanglického (jak jinak, že jo) města Barrow-in-Furness. Určitě to taky zkuste, poslouchání rádií ze všech možných koutů Británie & Ameriky je skvělý způsob, jak si potrénovat poslech i méně obvyklých přízvuků.
  2. PlayPhrase.me je jeden z nejzajímavějších angličtinářských projektů, na které jsem v poslední době narazil. Je to v podstatě vyhledávač & přehrávač frází a gramatických jevů v populárních filmech a seriálech. Můžete se díky němu podívat třeba na filmy, ve kterých se objevuje idiom make a killing (vydělat balík peněz) nebo na scény, ve kterých můžete narazit na předbudoucí čas.
  3. Date Night Questions je krásně udělaná stránka s konverzačními kartičkami. Můžete si vybrat ze dvou kategorií (pro přátele/partnery), otázek je v každé z nich habaděj. Je to super nástroj pro všechno možné — od procvičování konverzace v cizím jazyce (občas je používám se svými studenty na konverzačních hodinách) až po vyplnění trapného ticha při rodinných setkáních (‚tis the season!).
  4. Boba Rosse už možná znáte — byl to americký malíř, který proslul díky svému pořadu The Joy of Painting. Ross v každém díle namaluje jeden obraz a po celou dobu popisuje, co dělá, aby diváci mohli malovat s ním. A byť je celý pořad vystavěn jako kurz, většina diváků se na něj dívá z úplně jiného důvodu: Bob Ross je uklidňující člověk s příjemný hlasem a The Joy of Painting je naprosto ideální koukání pro všechny, co se potřebují unwind (odreagovat) na konci dne. A protože po tomhle náročném roce potřebujeme trochu relaxu všichni, všech 403 epizod si můžete pustit na YouTube. Začít můžete třeba u jeho slavných happy little clouds.
  5. Webů, na kterých si můžete otestovat svoji angličtinu, je na internetu přehršel, test-english.com ale patří k mým favoritům. Najdete tam všechno včetně poslechových cvičení a Use of English, na své si přijdou všichni od úplných začátečníků až po pokročilejší angličtináře (úrovně A1-B2, „céčkaři“ mají zatím smůlu). A jestli si nejste jistí, jakou úroveň procvičovat, zkuste jejich rozřazovací test.
  6. Jestli jste taky tak posedlí vesmírem jak já, bude se vám líbit überjednoduchý web How Many People are in Space Right Now. Dělá přesně to, co slibuje: ukáže vám počet lidí, kteří se zrovna nenachází na naší rodné planetě.
  7. A blbinka na závěr.

To je pro dnešek všechno. Hezký týden & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.