Anglofil 74

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Dneska to bude taaak zajímavé! Podíváme se na rozdíl mezi so a such (obě slova znamenají tak, používaji se ale jinak) a taky se můžete těšit na moje wild speculations o tom, co nás za dva měsíce čeká v nové sérii povinného koukání pro všechny anglofily, seriálu The Crown.

Enjoy!

🤔 Rozdíl mezi so a such

Na zaměňování such a so si je potřeba dát pozor. Obě slova se používají podobně jako české tak, vždycky je ale správně jenom jedno z nich – podle toho, před co to tak chceme strčit.

Podívejte se třeba na tyhle dvě věty:

 • Anglofil is such a great newsletter. (Anglofil je tak skvělý newsletter.)
 • Anglofil is so great. (Anglofil je tak skvělý.)

To klíčové slovo, které rozhodlo, že v první větě musím použít such, je newsletter. Je to totiž podstatné jméno – a právě před frázemi, ve kterých se podstatné jméno objevuje, je potřeba použít such. Chci-li dát tak před nějaké přídavné jméno nebo příslovce, vystačím si se so.

Tady je pár dalších příkladů:

 • He drives so fast! (Jezdí tak rychle!)
 • This was such an interesting film! (To byl tak zajímavý film!)
 • Those chocolates were so delicious. (Tyhle čokoládky byly tak výborné.)
 • They were such unpleasant people. (Byli to tak nepříjemní lidé.)

Záludnost na nás při používání such a so čeká asi jenom jedna: před much/many & little/few používáme so vždycky – i když pak následuje podstatné jméno:

 • So many people attended his lecture. (Tak mnoho lidí se zúčastnilo jeho přednášky.)
 • There are so few good tailors in my town. (V mém městě je tak málo dobrých krejčích.)

A teď si to zkuste sami: na vynechaná místa doplňte so/such. Klíč najdete na konci čísla.

 1. She is __ a beautiful girl.
 2. This handbag was __ expensive. Don’t touch it!
 3. It was __ hot today. I couldn’t focus on anything.
 4. I’ve got __ many followers on Twitter. I should probably start thinking before I tweet.
 5. This is __ a beautiful photo, Peter.
 6. He talked __ nonsense. Everybody laughed at him.

👑 Čtvrtá série The Crown

Už 15. listopadu! Jen něco přes šedesát dnů zbývá do chvíle, kdy Netflix pustí do světa čtvrtou řadu seriálu The Crown. Na YouTube zveřejnili malou ochutnávku, ze které je jasné, že hlavní protagonistky téhle série budou ženy: Alžběta II., kterou i ve čtyřce ztvární Olivia Colman, „Železná lady“ Margaret Thatcher v podání Gillian Anderson a princezna Diana (Emma Corrin).

Třetí série končila oslavami královnina Stříbrného jubilea v roce 1977, takže se dá předpokládat, že nás čekají události z 80. a možná i začátku 90. let. Těšit se tak nejspíš můžeme na svatbu Charlese a Diany (její slavné šaty jsou ostatně vidět v traileru), ale i na poněkud závažnější věci, které se budou točit kolem Margaret Thatcher – v roce 1982 válčila s Argentinou o Falklandy a dva roky na to si Británie prošla vlnou stávek horníků, které byly reakcí na pokusy o uzavření neziskových dolů.

Až čtvrtá série vyjde, určitě se jednotlivým událostem podíváme na zoubek podrobněji. Zatím si můžete připomenout ty z předchozí řady, které jsem rozebral v Anglofilovi 48.

To je pro dnešek všechno. Na přečtenou zase za týden! 🙂

Tom

P. S. bookworm & coffee

Klíč k cvičení: 1) such, 2) so, 3) so, 4) so, 5) such, 6) such

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.