Anglofil 73

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Vítejte u něčeho, co se (doufám) stane pravidelným anglofilním speciálem. Každé první pondělí v září, prosinci, březnu a červnu se s vámi podělím o pár odkazů na internetová místa, která podle mě stojí za pozornost (a možná se úplně nehodí do klasických čísel, protože jsou trochu off-topic). Bude to jako zkouška sirén, akorát plné odkazů, jen jednou za čtvrt roku, úplně tiché a v šest ráno místo poledne… ale jinak úplně jako zkouška sirén.

Enjoy! 🙂

  • Jestli se rádi učíte nové věci, určitě vám přijde vhod Crash Course. Je to jeden z projektů bratrů Greenových (možná znáte aspoň Johna, napsal The Fault in Our Stars). Crash Course obsahuje celou řadu „přednáškových bloků“ na různá témata od psychologie po americkou historii. Sám jsem viděl American History, Literature a European History a všechno je to moc dobré a doplněné o nádherné animace. Zmiňuju je ale hlavně proto, že se chystají věnovat novému tématu, které určitě zaujme nejednoho čtenáře Anglofila – lingvistice. Obsah všech 16 chystaných epizod bude určitě super, stojí za ním totiž autorky podcastu Lingthusiasm.
  • Víte, co dělám, když potřebuju vypnout a odreagovat se? Dívám se, jak Gal Shir kreslí. Je to izraelský umělec, který sdílí videa toho, jak na svém iPadu vytváří nádherné minimalistické ilustrace. Je to neuvěřitelně uklidňující a vypadá to tak jednoduše, že jsem jeden jeho výtvor zkusil napodobit… a vyšla mi z toho místo tučňáka taková ošklivá brambora se zobákem. Jestli se vám nějaká z jeho ilustrací zalíbí, většinu si můžete u něj na webu stáhnout jako tapetu na mobil.
  • A když už jsme u uklidňujících věcí: sledování tohohle pána, jak vyrábí tradiční čínskou konvici na čaj, se myslím může brát jako forma meditace.
  • The Deep Sea od Neala Agarwala je nádherně zpracovaná webovka, díky které se můžete vydat na pouť do nejhlubších zákoutí oceánů a poznat příšerky, které tam žijí. Cesta až na dno Mariánského příkopu vám zabere hodně scrollování, rozhodně ale stojí za to. Přehled všemožných mořských podivností totiž postupně začne doplňovat i příběh o prozkoumávání oceánu (věděli jste, že hlouběji než 6 kilometrů pod hladinu se podívalo méně lidi, než kolik se jich procházelo po povrchu Měsíce?) a o tom, že život si vždycky najde cestičku — i v těch nejextrémnějších podmínkách.
  • Taky vás baví koukat z okna? A nebylo by lepší, kdybyste se mohli koukat z tisíců různých oken? Nebojte, nemusíte se kvůli tomu stěhovat do Buckinghamského paláce (ani by to nepomohlo, ten jich má pouhopouhých 760), stačí vyzkoušet WindowSwap. Lidé po celém světě tam přidávají streamy výhledů ze svých oken. Můžete tak nahlédnout do Indie, Běloruska nebo třeba Londýna („moje“ první okno bylo s výhledem na King’s Cross, osud prostě). „Jean, podejte mi okno, chci se podívat do zahrady“ dostává v 21. století mnohem méně absurdní rozměr.
  • Netflix uvolnil pár filmů a seriálových epizod ze své sbírky ke sledování zdarma, nemusíte se ani registrovat. Nabídka není popravdě nijak oslnivá, ale prý budou postupně přidávat další a aspoň jeden kousek rozhodně za pozornost stojí — jestli jste ještě neviděli The Two Popes, vřele doporučuji.

To je pro dnešek všechno. Budu moc rád, když mi dáte vědět, co vás zaujalo. Díky za přečtení & zase v pondělí!

Tom

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.

Od Tomáš Herlík

Jsem překladatel a učitel angličtiny na volné noze, autor Slovníku anglických idiomů a Anglofila, blogu o angličtině a Británii.