What a year! Další dekádu tohohle století máme skoro za sebou – i když onojaksetovezme. Lidé, kteří rádi začínají věty frází well, technically (čti: já) by mohli namítnout, že dvacátá léta přísně technicky vzato začnou až rokem 2021 (a ještě článek od NPR). Jestli si takhle po ránu nechcete zamotávat hlavu, tady je hodně extrémní tl;dr: celé to souvisí s tím, že jsme neměli rok nula, a jestli v úterý/středu budete chtít slavit konec dekády, je to úplně v pohodě.
Dneska jsem si pro vás připravil něco, co vás určitě ohromně překvapí, protože to rozhodně není to, co dělají úplně všichni ostatní. Vybral jsem ty nej odkazy a tipy, které se za poslední rok v Anglofilovi objevily. Letos přibylo celkem dost nových čtenářů, takže jsem si říkal, že by se vám tenhle výběr mohl hodit. Regular readers snad prominou, už příští týden se můžete těšit na fungl nové texty.
Enjoy! 🎆🎇
I.
Tady jsou ty nejklikanější odkazy roku 2019:
- Baklažán je erekce, broskev zadek, sněhová vločka kokain a javorový list marihuana. Teda aspoň v jazyce emoji, který mimochodem kouzelně rozebírají v The Times. Ztrácíte se v tom trochu? Nejste sami, emoji dávají pořádně zabrat i americkým soudcům, protože se stále častěji objevují v potenciálně inkriminačních zprávách, které je ale potřeba umět správně vyložit. Pamatujete, jak si celý internet dělal legraci z pána, kterého BBC označila za překladatele emoji? Možná je fakt co nevidět budeme potřebovat.
- Napadlo vás někdy, kolik znáte slov? Alespoň u angličtiny jich rodilí mluvčí znají průměrně 20 až 35 tisíc a pro nerodilé angličtináře je to někde mezi 6 a 9 tisíci. Jestli vás zajímá, jak na to jste vy, můžete si to vyzkoušet. Ale moc se netrapte, když nedopadnete zrovna nejlépe. Velikost slovní zásoby rozhodně není to nejdůležitější, co by rozhodovalo o vašich jazykových dovednostech. Koneckonců, na většinu základní konverzace si vystačíte s 800 nejpoužívanějšími slovy.
- Na tenhle obrázek už jste možná narazili na Twitteru, ale jestli ne, vřele doporučuji: krásně ukazuje, jak se latinka vyvíjela až do dnešní podoby. Věděli jste, že D původně vypadalo jako ryba a E byl panďuláček?
- V kvízu Which English? si můžete vyzkoušet, jakou variantu angličtiny používáte. Berte to ale spíš jako takovou legrácku – algoritmus se teprve učí, takže může být dost mimo.
- Jestli byste se místo čtení radši na něco podívali, zkuste tuhle 320gigapixelovou fotku Londýna. Vznikla na vrcholu BT Tower v říjnu 2012 a je tak detailní, že se můžete dívat lidem do oken na druhém konci města (ne že bych něco takového dělal, samozřejmě 😇).
II.
A tady je pár nejoblíbenějších tipů na různé nástroje:
- E-knížky! E-knížky pro všechny! Mám tu pro vás dva odkazy na nevyčerpatelné zdroje materiálu na čtení úplně zadarmo. Ten první je spíš pro zajímavost: Baldwin Library of Historical Children’s Literature nabízí tisíce naskenovaných knížek pro děti v angličtině. Najdete tam všechno, od klasiky, kterou děti čtou dodnes (třeba Five Little Pigs) až po ukázku, jak vypadaly slabikáře na konci 19. století. Ten druhý by pro vás mohl být užitečnější: Standard Ebooks obsahuje spousty anglicky psaných e-knížek, u kterých už vypršela autorská práva. Na rozdíl třeba od Project Gutenberg a podobných webů si ale dávají opravdu hodně záležet na tom, jak knížka vypadá: všechno od sazby po obálku je perfektně vymazlené, takže vás při čtení nic nebude rušit.
- Jestli se chcete přiučit pár slovíček z anglického slangu, mohl by se vám hodit Green’s Dictionary of Slang. Je to už mnoho let vznikající veledílo britského lexikografa Jonathona Greena, které si naštěstí nemusíte kupovat v tištěné podobě, protože je dostupné i online. Mapuje vývoj anglického slangu zhruba od 14. století do současnosti. Je toho v něm tolik, že to člověka může trochu zahltit, nenechte se ale odradit – kde jinde byste zjistili, že cock se svého času používalo jako eufemismus pro Boha?
- Víte, co je to Czenglish? Tímhle slovem se má na mysli angličtina okořeněná trochou české slovní zásoby a gramatiky. Czenglish většinou jenom vede k frázím, které zní ostatním mluvčím angličtiny trochu nepřirozeně, občas ale může způsobit nedorozumění. Proto není od věci se na nejčastější neduhy zaměřit. S tím by vám mohla pomoct knížka Dona Sparlinga English or Czenglish?, která je naštětí celá dostupná online.
- Tenhle tip se bude hodit hlavně pokročilým angličtinářům: Elevate (aplikace pro Android i iOS) je totiž původně určený pro rodilé mluvčí. Je to takový trenažér pro váš mozek: Elevate vám každý den připraví sérii cvičení, ve kterých si můžete procvičit všechno od matematických schopností (ryze praktických – pomůže vám třeba zlepšit sčítání „od oka“, takže si v obchodě snáz spočítáte, kolik budete platit) až po jazykové dovednosti. Pomůže vám s poslechem (jestli vám dělá problém zapamatovávání jmen, bude se vám hodit aktivita Name Recall), čtením i gramatikou. Elevate si můžete předplatit, skvěle ale poslouží i ve verzi zdarma: každé ráno vám připraví tři cvičení na takovou malou mentální rozcvičku při ranním čaji.
- Nedávno jsem tweetoval o tom, jak si člověk může zlepšit svoje poslechové dovednosti v angličtině sledováním filmů a seriálů, není ale od věci si čas od času zkusit nějaké to poslechové cvičení. K tomu by se vám mohly hodit poslechy na webu British Council. Jsou roztříděné podle úrovní (mají všechno od úplných začátečníků po skoroprofíky) a máte na výběr tolik témat, že určitě najdete něco, co se vám bude hodit.
- Jestli si chcete udělat přibližný obrázek, kde na stupnici Společného evropského referenčního rámce (to je ta, která vás umístí někam mezi A1 a C2) se pohybujete, můžete si zkusit udělat tenhle test od Cambridge Assessment. Test má 25 otázek, u všech je vaším úkolem vybrat jednu z více možností. Je primárně určený těm, kteří se nemůžou rozhodnout, jakou z cambridgeských zkoušek si udělat – na konci vám tedy i doporučí, kterou z nich byste nejspíš mohli zvládnout. Berte to s velkou rezervou – z 25 otázek se toho zase tak moc poznat nedá, mohlo by vám to ale pomoci si ujasnit, kde se zhruba pohybujete.
To je pro letošek všechno. Díky & a na přečtenou v příští dekádě!
Tom