Anglofil 44

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Dneska toho pro vás mám docela dost: dva nové kvízy, spoustu odkazů a frázi in and of itself. Taky bych vás ale rád o něco poprosil. 😇

Enjoy!

III.

Samo o sobě je jedna z těch českých frází, které do angličtiny nejde přeložit doslova. Jestli byste ji ale rádi použili, nezoufejte – angličtina má podobnou: in and of itself.

  • I don’t need a raise, this job is a reward in and of itself. (Nepotřebuju přidat, tahle práce je odměna sama o sobě.)

In and of itself je přikladem fráze skládající se ze dvou částí, které obě samy o sobě (see what I did there?) znamenají to samé. Takových najdete v angličtině celou řádku. Patří sem třeba over and above, each and every, part and parcel a podobně.

To taky znamená, že tuhle frázi nemusíte používat celou, ve stejném významu jako in and of itself se používá i samotné in/of itself.

IV.

  • Na Brain Pickings (což je skvělý newsletter, který vám poskytne každotýdenní příležitost stát se na chvíli studentem filozofické fakulty) vyšel zajímavý článek o Václavu Havlovi (8 minut čtení na úrovni C1/C2). Jeho autorka, Maria Popova, sice žije v New Yorku, komunistickou diktaturu ale zažila na vlastní kůži – pochází totiž z Bulharska.
  • Když už jsme u doporučování newsletterů – tady je jeden, který si nechávám posílat moc rád: Future Crunch je takový maják, který se snaží ukázat, že i když to tak z médií nevypadá, nežijeme jenom ve světě, ve kterém se všechno řítí do záhuby, ale taky v době úžasného pokroku. Každé dva týdny vám pošlou dávku samých dobrých zpráv. Věděli jste třeba, že z rakoviny kůže, která ještě před deseti lety byla prakticky rozsudek smrti, se dneska víc než půlka pacientů úspěšně vyléčí (BBC News, 5 minut čtení na úrovni B2)?
  • V kvízu Which English? si můžete vyzkoušet, jakou variantu angličtiny používáte. Berte to ale spíš jako takovou legrácku – algoritmus se teprve učí, takže může být dost mimo.

To je pro dnešek všechno. Díky za přečtení & za vyplnění dotazníku. Na přečtenou v pondělí a jako vždycky: jestli se vám dnešní číslo líbilo, budu moc rád, když se o něj s někým podělíte.

Tom

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.