V dnešním čísle: Sčítání anglofilů 2019, nové kvízy na webu, fráze in and of itself, článek o Václavu Havlovi na Brain Pickings a pár dalších zajímavých odkazů


Hello there!

Dneska toho pro vás mám docela dost: dva nové kvízy, spoustu odkazů a frázi in and of itself. Taky bych vás ale rád o něco poprosil. 😇

Enjoy!

I.

It’s census time, baby! 🙂 Asi jste si všimli, že mě baví s Anglofilem všemožně experimentovat, protože se ho pro vás snažím udělat co nejužitečnější. Dneska bych vás rád poprosil o vyplnění dotazníku, který mi s tím pomůže. Zabere vám jen pár minut:

Moc děkuju! 🙂

II.

Na webu jsou dva nové kvízy:

Jestli vás ani jeden nezaujal, můžete si projít celou nabídku.

III.

Samo o sobě je jedna z těch českých frází, které do angličtiny nejde přeložit doslova. Jestli byste ji ale rádi použili, nezoufejte – angličtina má podobnou: in and of itself.

  • I don’t need a raise, this job is a reward in and of itself. (Nepotřebuju přidat, tahle práce je odměna sama o sobě.)

In and of itself je přikladem fráze skládající se ze dvou částí, které obě samy o sobě (see what I did there?) znamenají to samé. Takových najdete v angličtině celou řádku. Patří sem třeba over and above, each and every, part and parcel a podobně.

To taky znamená, že tuhle frázi nemusíte používat celou, ve stejném významu jako in and of itself se používá i samotné in/of itself.

IV.

  • Na Brain Pickings (což je skvělý newsletter, který vám poskytne každotýdenní příležitost stát se na chvíli studentem filozofické fakulty) vyšel zajímavý článek o Václavu Havlovi (8 minut čtení na úrovni C1/C2). Jeho autorka, Maria Popova, sice žije v New Yorku, komunistickou diktaturu ale zažila na vlastní kůži – pochází totiž z Bulharska.
  • Když už jsme u doporučování newsletterů – tady je jeden, který si nechávám posílat moc rád: Future Crunch je takový maják, který se snaží ukázat, že i když to tak z médií nevypadá, nežijeme jenom ve světě, ve kterém se všechno řítí do záhuby, ale taky v době úžasného pokroku. Každé dva týdny vám pošlou dávku samých dobrých zpráv. Věděli jste třeba, že z rakoviny kůže, která ještě před deseti lety byla prakticky rozsudek smrti, se dneska víc než půlka pacientů úspěšně vyléčí (BBC News, 5 minut čtení na úrovni B2)?
  • V kvízu Which English? si můžete vyzkoušet, jakou variantu angličtiny používáte. Berte to ale spíš jako takovou legrácku – algoritmus se teprve učí, takže může být dost mimo.

To je pro dnešek všechno. Díky za přečtení & za vyplnění dotazníku. Na přečtenou v pondělí a jako vždycky: jestli se vám dnešní číslo líbilo, budu moc rád, když se o něj s někým podělíte.

Tom