Hned na začátek vám musím poděkovat za sdílení, Anglofil od posledně získal spoustu nových čtenářů (patříte-li mezi ně, vítejte! 🙂). A jestli jste se k tomu posledně nedostali, třeba vás napadne někdo, komu byste mohli přeposlat dnešní číslo.
Najdete v něm spoustu zajímavostí: podíváme se na frázové sloveso tuck in, na rozdílné způsoby, jak se v angličtině zeptat, jak něco vypadá, a taky na novou britskou padesátilibrovku, protože jsem poslední dobou očividně posedlý penězi. 🤑
Enjoy!
I.
Po čase se podíváme na další frázové sloveso, tentokrát tuck in. To se v angličtině vesměs používá ve třech různých situacích. První význam je zachumlat dítě do peřin, když ho jdete ukládat:
- Will you tuck me in, mommy? (Zachumláš mě, maminko?)
Dál se tuck in používá, když zastrkáváte jeden kus oblečení do druhého – u pánů nejčastěji košili nebo tričko do kalhot:
- Please don’t tuck in your T-shirt. It doesn’t look good on you. (Prosímtě, nezastrkávej si to tričko. Nesluší ti to.)
No a nakonec na něj taky narazíte, když vás někdo bude chtít vyzvat, abyste se pustili do jídla:
- The dinner’s ready! Come on, tuck in! (Večeře je hotová! No tak, pusťte se do toho!)
Tenhle poslední význam je dost neformální, na pracovní večeři bych ho radši nepoužíval. 🙂
II.
Když se chcete v angličtině zeptat, jak něco vypadá, máte na výběr ze dvou možností, které se dají docela snadno pomíchat. Řekněme, že vám kamarádka vypráví o svých nových šatech, a vy se chcete zeptat, jak vypadají. Může to vypadat takhle:
- I bought a new dress yesterday. (Včera jsem si koupila nové šaty.)
- Great! How does it look? (Super! Jak vypadají?)
Nebo takhle:
- I bought a new dress yesterday. (Včera jsem si koupila nové šaty.)
- Great! What does it look like? (Super! Jak /jako co/ vypadají?)
Hlavně tahle druhá varianta se může snadno splést, protože jak je přece how, tak co tam dělá to what, že jo. Opravdu se to ale používá takhle, tak pozor na na to.
Mezi oběma frázemi dokonce existuje určitý významový rozdíl. Když použijete tu první, chcete často jenom krátké zhodnocení, třeba:
- How do I look? (Jak vypadám?)
- Absolutely amazing! (Naprosto úžasně!)
Druhá fráze většinou vyvolá trochu delší odpověď, často se v ní taky objeví like:
- What do I look like? (Jak vypadám?)
- You look like a princess! (Vypadáš jako princezna!)
Na závěr malé přiznání: v úvodu jsem si to dost zjednodušil. Angličtina samozřejmě není tak chudá, aby měla jenom dva způsoby položení téhle otázky. Tyhle se ale používají často a navíc se snadno pletou, takže myslím, že stojí za vypíchnutí.
III.
Minulý týden na webu přibyl nový kvíz. Tentokrát si můžete vyzkoušet, jak jsou na tom vaše znalosti opravdu hodně pokročilých anglických frází. Jestli jste se k němu ještě nedostali, najdete ho tady.
IV.
Určitě pro vás není žádná novinka, že můžete Google požívat jako výkladový slovník. Stačí zadat slovo nebo frázi (občas je potřeba na začátek přidat „define:“) a Google vám vyjede definici, ukázkové věty, synonyma a spoustu dalších užitečností. Nedávno jsem si ale všiml, že trochu upgradovali způsob, jakým zobrazují výslovnost.
Když teď zadáte třeba „pronunciation incompetent„, zobrazí se vám obrazovka, na které si můžete vybrat mezi britskou a americkou výslovností, pustit si nahrávku pomaleji, abyste všechno stihli pochytit, a dokonce vám i ukáží, jak se má při výslovnosti správně pohybovat ústy.
V.
V minulém Anglofilovi jste si mohli přečíst o tom, co se stane s britskými penězi, až skončí vláda královny Alžběty. Dneska u bankovek ještě chvíli zůstaneme, protože se chystá jedna mnohem aktuálnější změna. Bank of England minulý týden představila nový vzhled padesátilibrovky. Je na ní vyobrazen Alan Turing, kterého možná znáte z filmu The Imitation Game, kde ho hraje Benedict Cumberbatch. Podařilo se mu rozlousknout šifru německého stroje Enigma a pomohl položit základy moderní počítačové vědy a výzkumu umělé inteligence.
Už jenom za to by si portrét na bankovce určitě zasloužil, v jeho případě je to ale i pokus o omluvu – britská společnost má totiž tak trochu prsty v jeho smrti. Když se v roce 1952 dozvěděla, že byl Turing gay, dostal na výběr: vězení, nebo chemickou kastraci. Turing si zvolil druhou možnost, bohužel ale v důsledku toho prošel velkými změnami, se kterými se nedokázal vyrovnat, a spáchal sebevraždu. To je tedy alespoň jedna teorie, celou řadu dalších (více či méně konspiračních) si můžete přečíst na Wikipedii.
Tohle není jediný způsob, jak se Británie Turingovi snažila posmrtně omluvit. V roce 2013 dostal milost od královny Alžběty a čtyři roky na to byl dokonce schválen takzvaný Alan Turing Law, kterým byli zpětně omilostněni všichni muži, kteří kdy byli v Británii odsouzeni za homosexualitu.
Fun fact: na nové bankovce najdete i řadu jedniček a nul, kterou když převedete z binární soustavy do desítkové, dostanete 23061912 – Turing se narodil 23. června 1912.
To je pro dnešek všechno. Díky & brzy na přečtenou! 🙂
Tom