Anglofil 32

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Omlouvám se za výpadek minulý týden, chyba nebyla na vašich přijímačích. Byl to technický problém, ke kterému dochází nanejvýš jednou za… no, doufám, že jenom jednou. Dneska pro vás mám takové speciální letní číslo s pár tipy na anglofilní čtení na pláž nebo koukání na pohovku, máte-li k vodě a tropickým teplotám podobný vztah jako já.

A jestli plánujete léto využít k zlepšování angličtiny, mám pro vás dobré zprávy: Anglofila letos žádné prázdniny nečekají, bude vycházet každé pondělí v šest ráno, jak jste zvyklí.

Enjoy!

I

Za poslední dva týdny přibyla na webu celá řádka nových kvízů, tady jsem pro vás vybral pár nejzajímavějších:

Nové kvízy přibývají několikrát týdně. Jestli o ně nechcete přijít, můžete mě začít sledovat na Twitteru.

II

Na začátek vás musím varovat: tahle sbírka tipů je tak trochu šířením nákazy, abych v tom nebyl sám. Před časem jsem si totiž pořídil Netflix… a to je tak nějak všechno, co o mém volném čase za poslední dva měsíce potřebujete vědět.

Abych si nepřipadal jako úplně neproduktivní layabout (povaleč, darmošlap), rozhodl jsem se z toho udělat takový menší projekt, a připravil jsem pro vás seznam anglofilních pořadů a seriálů, které na Netflixu najdete:

  • Sherlock – Hrdina nejslavnějších britských detektivek přenesený do Londýna 21. století? Yes, please! Sherlock má všechno: výborné herce (bylo by trochu klišoidní chválit tisíckrát chváleného Benedicta Cumberbatche, takže vypíchnu Sherlockovu paní domácí, kterou ztvárnila úžasná Una Stubbs), skvělé příběhy a spoustu anglofilního porna – černé taxíky, MI6, schovku v ciferníku Big Benu, návštěvu Buckinghamského paláce… prostě všechno. Jestli vás moderní verze Sherlocka neosloví, najdete na Netflixu i něco tradičnějšího.
  • The Crown – The Crown už možná znáte, je to po House of Cards asi nejznámější výtvor přímo z dílny Netflixu. Seriál sleduje život Alžběty II. od smrti jejího otce až po současnost. Zatím jsou venku první dvě série, ve kterých se můžete těšit na korunovaci, trable s jejím strýčkem (jak bych to… byl to tak trochu nácek, no), Winstona Churchilla a manželskou krizi. Třetí série by měla vyjít někdy na podzim, takže je nejvyšší čas se to toho pustit.
  • The Young Victoria – U života britských vladařek zůstaneme, tenhle seriál mapuje život druhé nejdéle vládnoucí britské panovnice, královny Viktorie. Musím se přiznat, že ze všech dnešních tipů mě tenhle oslovil asi nejmíň, znám ale spoustu lidí, co ho viděli hned několikrát, takže to možná bude jen mým špatným vkusem.
  • Secrets of British Castles – Teď se na chvíli přesuneme od vladařek do míst, kde vladařky bydlí – v Secrets of British Castles se slavný britský pophistorik (to pop je tam proto, že se vám z jeho přednesu nebude chtít spát) Dan Jones představuje ty nejslavnější britské hrady a zámky. Určitě se podívejte aspoň na první epizodu o Edinburgh Castle – tenhle hrad je jeden z hlavních důvodů, proč to město miluju.
  • Very British Problems (update 2/9/2019: odkaz je nefunkční) – A na závěr něco pro odlehčení. Původně jsem vám chtěl doporučit Great British Bake Off, ten ale na Netflixu bohužel není (jestli se vám ho podaří splašit někde jinde, tak neváhejte – je to lepší než všechny meditační appky dohromady), tohle je ale jasná next best thing – britští komikové a celebrity vám poodhalí taje britské kultury (a prozradí, nakolik jsou pravdivé stereotypní představy, které o Británii nejspíš máte).

Mimochodem, Netflix můžete na měsíc vyzkoušet úplně zadarmo. 🙂

III

Web Standard EBooks už jsem vám na Anglofilovi jednou doporučoval – je to skvělý projekt, který bere díla, u kterých vypršela autorská práva, a vytváří z nich nádherně zpracované ebooky. Určitě si tam najdete nějaké čtení na pláž, tady je pár mých tipů (můžou vám trochu připomínat seznam povinné četby ze střední – nenechte se tím prosím odradit, jsou to všechno opravdu skvělé knížky):

  • The Picture of Dorian Gray – nejslavnější dílo Oscara Wilda (jestli vás to zaujalo, je správně Wilda i Wildea) asi netřeba představovat, nejspíš jste ho už četli i v češtině. To ale neznamená, že nemá smysl pustit se do anglického originálu. Naopak, jestli čtení v angličtině teprve zkoušíte, vždycky je lepší začít s něčím, co už znáte. Bude tak pro vás mnohem jednodušší se v textu orientovat.
  • The Importance of Being Earnest – další Wilde, který je takové 2in1: bude to jedna z nejvtipnějších věcí, jakou jste kdy přečetli, a budete ji mít přelouskanou za jediné odpoledne.
  • Dracula – tohle je podstatně delší čtení, rozhodně ale nebudete litovat toho, že jste do něj svůj čas investovali.
  • The Adventures of Sherlock Holmes – když už jsem vám doporučil Sherlocka ke sledování, nemůžu opomenout knižní předlohu.

To je pro dnešek všechno. Díky za pozornost & na přečtenou příští pondělí!

Tom

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.

Od Tomáš Herlík

Jsem překladatel a učitel angličtiny na volné noze, autor Slovníku anglických idiomů a Anglofila, blogu o angličtině a Británii.