Třetí Anglofil je tady a s ním úplně nová rubrika. Znáte takové ty McFirmy, které dostanou jazykový McTik a mají McPotřebu ho všude opakovat? No tak něco podobného se mi stalo taky. Po #AngloTipu je tu úplně nový #AngloFakt. Ten bude podobný jako #AngloTip, akorát úplně k ničemu. Občas vám přinesu nějakou angličtinářskou zajímavost, která vám nejspíš nikdy k ničemu nebude, ale můžete ji vytáhnout, když na někoho budete chtít udělat dojem. A protože jsem neskutečný suchar, dneska jsem si připravil vyvrácení oblíbeného mýtu o původu slova salary. 🤓 Anyhoo, pojďme na to.
Telegraficky:
- Já vím, já vím, sliboval jsem, že dám s královnou na chvíli pokoj, když ono se ale teď kolem ní pořád něco děje. V sobotu oslavila své dvaadevadesáté narozeniny. 92 jí sice bylo už v dubnu (narodila se 21. dubna 1926), Britové ale mají ve zvyku nedovolit realitě, aby jim narušovala jejich tradice. S oficiální oslavou narozenin panovníka (říká se jí Trooping the Colour) přišel už Jiří II. v roce 1748. Měl tu smůlu, že se narodil v listopadu, který je v Anglii znám nepříliš přívětivým počasím (jakože prší ještě o chlup častěji než obvykle). Rozhodl se proto, že oslavy přesune na červen, aby mu je nepřekazila nějaká ta přeháňka.
- Brexit prý může Brity přinutit začít se učit cizí jazyky. Dosud jim moc neholdovali, v padesátých letech pro svůj postoj k neangličtinám dokonce vymysleli slovo — linguaphobia. Je to docela paradoxní, protože Británie nikdy nebyla země jednoho jazyka. Jazyky jako velština, skotská gaelština a kornština se v Británii používaly dávno před angličtinou a dodnes mají své mluvčí.
- U tohohle článku bych rád ještě chvíli zůstal, protože v něm zmínili jednu zajímavou studii. Vypadá to, že pozice angličtiny jako polooficiálního jazyka internetu je ohrožena. Na internetu už je víc blogů v japonštině než v angličtině, podíl anglických textů docela strmě klesá. Naopak dobře se podle všeho daří arabštině — arabsky psaný obsah na sociálních sítích přibývá nejrychleji.
#AngloFakt
Že se plat anglicky řekne salary, nejspíš víte. A možná už jste taky slyšeli, že to slovo vzniklo z latinského salarium, protože římští vojáci občas dostávali místo peněz sůl, která v té době měla obrovskou hodnotu. První část je správně – salary opravdu pochází z latinského salarium. Vypadá to ale, že se mzdou římských vojáků nemá vůbec nic společného. Podle jednoho novozélandského historika pro to totiž neexistuje jediný důkaz, navíc sůl tehdy zdaleka nebyla tak cenná, aby se dala používat jako platidlo. Nuda, já vím.
To by bylo pro dnešek všechno, snad se vám Anglofil líbil. Budu moc rád za jakoukoliv zpětnou vazbu nebo postřeh, stačí odpovědět na tenhle e-mail.
Užijte si týden & na přečtenou zase v pondělí!
Tom