What a week! Theresa May končí, Británie bude co nevidět mít nového premiéra a v pátek by dvousté narozeniny slavila královna Viktorie. Na tohle všechno a taky na pár jazykových zajímavostí se podíváme v dnešním Anglofilovi.
Enjoy!
I
Půjčit a půjčit si od sebe v češtině dělí jenom zvratné zájmeno, angličtina má ale pro tyhle dva významy samostatná slovesa: borrowa lend.
Borrow se používá, když si vy od někoho něco půjčujete, a pojí se s předložkou from:
- Can I borrow your pencil? (Můžu si půjčit tvoji tužku?)
- John borrowed £5 from Tom. (John si od Toma půjčil pět liber.)
Lend se naopak používá, když vy někomu něco půjčujete. Používáme s ním předložku to. Je to nepravidelné sloveso, v minulém čase má tvar lent:
- I never lend my phone to anyone. (Svůj telefon nikdy nikomu nepůjčuji.)
- I lent him £50 but he never paid me back! (Půjčil jsem mu 50 liber, ale on mi to nikdy nevrátil!)
- He lent me his car. (Půjčil mi svoje auto.)
Tady je stručné shrnutí:
- borrow something from someone – půjčit si od někoho něco
- lend something to someone – půjčit někomu něco
Jestli se vám to pořád plete, zkuste tuhle mnemotechnickou pomůcku, kterou si vymyslela jedna moje studentka: když si něco Berete, použijte Borrow. Rozdíl mezi borrow a lend si můžete procvičit v tomhle testu.
II
Když po vás někdo bude chtít peníze předem, může vás v angličtině požádat, abyste pay upfront. Podobně se používá taky fráze pay for something in advance (doslova: zaplatit za něco předem) a slovo prepayment, ze kterého jde udělat i sloveso – prepay (to se často používá u telefonů, ke kterým nemáte paušál, ale předplacenku).
Jestli neplatíte celou částku, ale jenom skládáte zálohu, dejte si pozor, abyste nepoužili slovo backup. To se používá jenom v tom druhém smyslu českého slova záloha – backup copy je záložní kopie(třeba dat na vašem počítači) a backup plan je záložní plán.
Záloha ve smyslu placení peněz předem je v angličtině deposit a pojí se s celou řadou sloves: můžete říct pay, make, ale taky put down a deposit on something.
III
Theresa May končí (její rezignační projev na Twitteru). Historicky druhá premiérka Spojeného království (první byla „železná lady“ Margaret Thatcher (anglická Wikipedie)) rezignuje na funkci předsedkyně Konzervativní strany 7. června (BBC News), čímž otevře cestu k volbě svého nástupce.
Toho v Británii nebudou vybírat občané ve volbách ani královna na schůzce v Lá… Sandringhamu, ale zhruba 124 tisíc členů Konzervativní strany (no, to by na britské poměry bylo moc jednoduché – členové strany budou vybírat jen ze dvou kandidátů, které jim předvyberou konzervativní poslanci). Ti jsou vesměs starší, bohatší a probrexitovější (studie Political Studies Association) než většina populace, takže se dá čekat, že vyberou nějakého brexitáře.
Horkým favoritem je Boris Johnson – bývalý starosta Londýna a autor výborně napsané biografie Winstona Churchilla (ve které se ke svému hrdinovi nezapomněl několikrát připodobnit) – The Churchill Factor. V britské politice má pověst takového klauna – třeba takhle se účastnil oslav olympiády v roce 2012, která se v Londýně konala za jeho starostování.
Jméno nového premiéra bychom měli znát do konce července (BBC News).
IV
A u žen v britské politice ještě zůstaneme, teď v pátek 24. května by totiž své dvousté narozeniny slavila britská královna a indická císařovna Viktorie (anglická Wikipedie). Byla jedním z nejdéle vládnoucích panovníků Spojeného království – na trůnu seděla přes šedesát let, což je rekord, který překonala až současná královna. Byla to taky ona, kdo udělal Buckinghamský palác oficiálním sídlem britských panovníků, do té doby bydleli v Saint James’s Palace, který nechal postavit Henry VIII (určitě ho znáte – je to ten, co nechal useknout hlavu několika svým manželkám a založil si vlastní církev, aby se s tou první mohl dát rozvést).
Královna Viktorie měla hodně zajímavý život. Jako jedné z mála aristokratek se jí povedlo vzít si někoho, koho opravdu milovala – prince Alberta (jmenuje se po něm londýnská Royal Albert Hall, možná jste tam byli na nějakém koncertu). V roce 1861 o něj ale přišla, což ji úplně zlomilo. Stáhla se z veřejného života a když už se náhodou na veřejnosti ukázala, byla celá v černém.
Během její vlády taky došlo k osekání pravomocí panovníka. Když v roce 1901 umírala, sídlila už většina moci v Čísle 10 a v Dolní sněmovně. Zemřela 22. ledna 1901. Byla posledním britským panovníkem z rodu Hanoverů. Její syn a nástupce, Edward VII, byl po svém otci ze Sasko-Kobursko-Gothajské (mňam) dynastie, ze které se později stali dnešní Windsorové (můj článek o tom, jak Windsorové přišli ke svému jménu).
To je pro dnešek všechno. Díky za pozornost & na přečtenou zase v pondělí!
Tom