Dobré ráno a dobrou chuť, pokud právě snídáte. Než se pustíte do dnešního čísla, mám tu pro vás jednu novinku – archiv starších čísel Anglofila se dočkal velké aktualizace. Najdete v něm všechna předchozí čísla, všechny odkazy v nich jsou funkční a navíc je u každého vydání krátké shrnutí obsahu, takže se do něj můžete podívat, když budete mít chuť se k něčemu vrátit.
Ale zpátky do přítomnosti: dneska si zopakujeme časové předložky, probereme rozdíl mezi slovy momentary a momentous a samozřejmě nesmíme zapomenout na nový přírůstek do britské královské rodiny.
Enjoy!
I
S předložkami v angličtině bývá potíž. Fungují úplně jinak než v češtině, takže si nestačí zapamatovat, že in je v – je potřeba naučit se, kterou předložku máte použít v jaké situaci (a ideálně se je nesnažit překládat zpátky do češtiny, protože v tom akorát budete mít guláš).
Dneska si prosvištíme základní časové předložky. Těch úplně nejdůležitějších je naštěstí jenom pár:
- at používáme pro konkrétní čas (at 6 am) a v několika zažitých vazbách, nejdůležitější je asi at the weekend (ale používá se i on the weekend)
- on používáme pro dny v týdnu (on Monday) a konkrétní data(on the 13th of May, 1993)
- in se používá pro roky (in 1993), měsíce (in May), roční období (in spring) a století (in the 20th century)
- by se v angličtině používá, když je potřeba něco udělat do nějaké doby: please submit your application by next Sunday(svou žádost prosím odevzdejte do příští neděle)
Když se bavíme o částech dne, používáme většinou předložku in (in the morning) s výjimkou noci, která se pojí s at (at night). S vícedenními svátky (Vánoce, Velikonoce…) se používá at (at Christmas), máte-li ale na mysli jenom jeden konkrétní den, použijte on (on Christmas Eve).
No a konečně jsou fráze, ve kterých se bez předložky úplně obejdete. Když třeba chcete říct „Navštívím tě zítra ráno!“, bude to anglicky „I will visit you tomorrow morning!“. Tady je pár dalších slov, se kterými to funguje podobně:
- last (last week – minulý týden)
- next (next Monday – příští pondělí)
- this (this year – tenhle rok, letos)
Všechny předložky si můžete procvičit v těchhle dvou testech: tenhle je jednodušší, tenhle vám dá zabrat trochu víc.
II
Momentary i momentous jsou na první pohled podobná přídavná jména, každé má ale jiný význam. Momentary [moʊməntəri] se používá ve smyslu krátký nebo letmý:
- Peter’s hesitation was only momentary. (Petrovo zaváhání bylo jen krátké.)
Momentous [məʊˈmentəs] zase znamená významný, důležitý:
- Whether or not to run for President was a momentous decision for him. (Zda má nebo nemá kandidovat na prezidenta pro něj bylo důležité rozhodnutí.)
Asi jste si všimli, že české slovo momentální (které se používá ve smyslu okamžitý) se nedá úplně dobře přeložit ani jedním z nich. Většinou si vystačíte s prostým current nebo present.
III
Anglickou variantu české fráze na viděnou nejspíš znáte: see you (soon). Složitější je to ale v situacích, kdy chcete zdůraznit, že se s dotyčným jenom uslyšíte, protože hear you (soon) se na rozdíl od na slyšenou úplně neprosadilo. Ale nebojte, frázi pro to mají – nejčastěji se používá asi talk to you (soon).
Místo soon můžete do obou frází dosadit celou řadu výrazů, třeba later nebo on Monday, next week a tak podobně.
IV
Že si člověk může při hraní počítačových her zlepšit svoje jazykové dovednosti, není žádná novinka. Já jsem taky zjistil, že pipe je trubkaa disaster znamená katastrofa před lety při hraní SimCity. Vypadá to ale, že existují hry, které studium jazyků dokážou posunout ještě na úplně jiný level (The Conversation, středně náročná angličtina). Tuhle superschopnost mají podle výzkumníků online hry, ve kterých spolu musí hráči komunikovat.
V některých ohledech fungují podobně jako konverzační hodiny s lektorem: vytváří prostředí, ve kterém člověk musí komunikovat v cizím jazyce, zároveň se ale nemusí bát, že si utrhne ostudu, protože je to jenom jako/anonymní. To je skvělé na prolomení strachu z mluvení, které trápí i jinak celkem zběhlé angličtináře.
V
V Británii se narodil další člen královské rodiny. Jmenuje se Archie Mountbatten-Windsor. Protože se nenarodil dědici trůnu, není to princ, ale jenom Master (nevhodné vtípky si odpustím). Je to napůl Američan, má dokonce i americké občanství. Aby se stal králem, muselo by umřít šest lidí. A jestli se mu to povede, americký berňák mu možná zabaví půlku království a celou princeznu.
To je pro dnešek všechno. Užijte si týden a na přečtenou zase v pondělí!
Tom