Krásné skoroléto všem (nástup skoroléta se pozná podle toho, že jsem si koupil nový větrák)! Dnešní Anglofil bude zase v novém, protože to vypadá, že většině z vás tenhle formát vyhovuje. Udělal jsem jen jednu změnu: text v odrážkách zbytečně ubírá místo ke čtení na telefonech, takže jsem jednotlivé body zkusil oddělit trochu jinak.
Mám tu pro vás článek o jednom důležitém výročí londýnského metra a spoustu dalších zajímavostí.
Enjoy!
I
Jubilee Line, jedna z linek londýnského metra, bude co nevidět slavit důležité výročí: byla otevřena před 40 lety, 1. května 1979(Londonist, necelých 400 slov docela jednoduchého textu a spousta krásných obrázků). Na mapách je značena stříbrnou barvou na počest stříbrného výročí vlády Alžběty II. v roce 1977 (jo, k výročí dostala linku metra – nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?).
Dnešní Jubilee Line je podstatně delší než ta z konce 70. let. V roce 1999 se rozšířila až do Canary Wharf, finančního centra Londýna. Tamní stanici navrhl Norman Foster, autor slavné nakládačky(Wikipedia) – mrakodrapu, z kterého ta věc na brněnském Svoboďáku musí mít hrozné komplexy. Fun fact: při kopání westminsterské stanice se jim povedlo nahnout Elizabeth Tower, ve které se nachází Big Ben. Šikmá věž v Londýně, amirite?
II
Amirite si zaslouží vysvětlení: je to součást anglického internetového slangu (Dictonary.com) a jeden z takzvaných question tags – to jsou takové ty dovětky, kterými se snažíte u druhé strany vyvolat souhlasnou reakci, třeba: You really like coffee, don’t you?. Do češtiny se dají přeložit třeba jako že jo nebo co: Ty máš fakt rád kafe, co?. Amirite vzniklo z am I right?, takže znamená něco jako naše no nemám pravdu?. Často se používá ironicky.
III
According to someone už možná znáte. Je to užitečná fráze, která odpovídá českému podle někoho. Můžete ji použít, když se chcete odkázat na tvrzení/údaje někoho jiného:
According to my mother, kids should be speaking at this age. (Podle mé matky by děti v tomhle věku měly mluvit.)
Můžete na ni taky narazit ve smyslu v souladu s něčím/podle něčeho:
The students were put into groups according to their ability. (Studenti byli roztříděni do skupin podle jejich schopností.)
Má to ale jeden háček: according to se na rozdíl od českého podlenedá používat, když se chcete odkázat sami na sebe. Podle mězkrátka nemůžete přeložit jako according to me. V těchhle situacích zkuste použít jiné fráze, třeba in my opinion nebo prostě I think.
IV
Do Slovníku idiomů jsem před časem přidal jeden nový idiom: fell out of the stupid tree and hit every branch on the way down (doslova: spadl z hloupého stromu a cestou dolů se praštil o každou větev. Můžete ho použít o někom, kdo není úplně nejbystřejší. Podobných idiomů má angličtina celou řadu, víc jich najdete ve Slovníku. Mimochodem, ještě před létem chystám velkou aktualizaci, budu přidávat pár set nových idiomů. Jestli víte o nějakém, který mi tam chybí, můžete mi o něm dát vědět.
V
Angličtina je „divná“, teď na to dokonce má papír (The Conversation, necelých 900 slov středně těžkého textu). Počítačoví lingvisté se podívali na více než 200 jazyků a snažili se najít ty, které se svými vlastnostmi nejvíce lišily od ostatních. Angličtina jim vyšla jako 33. „nejdivnější“ jazyk – a asi docela nepřekvapivě v tom má prsty hlavně její výslovnost. V angličtině najdete víc různých zvuků než v průměrném jazyku (jazyky jich mívají vesměs kolem třiceti, angličtina i přes čtyřicet), navíc se vyslovuje úplně jinak, než se píše.
Ta studie má ale svoje mouchy, takže bych s tou divností měl asi být opatrnější. Její autoři se jednak soustředili hlavně na jevy, u kterých předpokládali, že angličtina bude hodně vyčnívat z davu, navíc analyzovali jenom malý zlomek jazyků na celém světě – existuje jich totiž zhruba 7000.
VI
Nedávno jsem tweetoval o tom, jak si člověk může zlepšit svoje poslechové dovednosti v angličtině sledováním filmů a seriálů, není ale od věci si čas od času zkusit nějaké to poslechové cvičení. K tomu by se vám mohly hodit poslechy na webu British Council. Jsou roztříděné podle úrovní (mají všechno od úplných začátečníků po skoroprofíky) a máte na výběr tolik témat, že určitě najdete něco, co se vám bude hodit.
To by bylo pro dnešek všechno. Užijte si týden a na přečtenou zase v pondělí! 🙂
Tom