Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Dneska tu pro vás mám plnohodnotného Anglofila – oprášil jsem článek o rozdílu mezi slovy beside a besides, který před pár lety vyšel na jednom mém blogu. Kromě toho vás jako vždycky čeká pár tipů (dneska by se mohly líbit hlavně milovníkům podcastů) a odkazů na zajímavé čtení.

Enjoy!

Rozdíl mezi beside a besides

Když se od sebe dvě anglická slova liší jenom v -s na konci, člověka hned napadne, že to nejspíš bude množné číslo, případně sloveso u he/she/it v přítomném čase prostém. To je docela dobrý angličtinářský instinkt, protože u většiny podstatných jmen a sloves to takhle funguje. Občas ale narazíme na dvojice, u kterých to se -s je trochu jinak, třeba jako u beside a besides.

Beside

Beside je předložka, která se v angličtině používá ve smyslu vedle něčeho. Ve větě funguje takhle:

Kromě beside v angličtině najdete taky předložku next to, která má většinou stejný význam:

Dávejte si na ně ale pozor, ne vždycky můžete beside a next tozaměňovat. Next to se totiž občas používá ve smyslu téměř, třeba jako v téhle větě:

V tomhle případě beside použít nemůžete, nedávalo by to smysl.

No a nakonec beside najdete i v různých frázích, třeba:

Besides

Besides je taky předložka, občas se ale používá i jako příslovce. Do češtiny se dá přeložit různě, například kroměnavíc knadto a podobně. Nejlepší asi bude ukázat si to na pár příkladech:

Takže: když chcete říct vedle, použijte beside bez -s. Když ale chcete říct kromě nebo něco podobného, bude se vám hodit slovo besides.

Telegraficky

To je pro dnešek všechno. Díky a na přečtenou zase v pondělí!

Tom

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: