Taky vám ten týden od vydání prvního Anglofila tak rychle utekl? Čas hrozně letí, když se člověk vaří ve vlastním potu, zatímco googluje, kolik by stálo přestěhovat se za polární kruh.
Tentokrát pro vás mám jen jeden článek: podíval jsem se na svůj starší text o rozdílu mezi beside a besides a trochu ho vylepšil. Najdete v něm i test, takže si můžete vyzkoušet, jak na tom jste. Ale nebojte, víc čtení se chystá, zrovna jsem začal pracovat na takové menší sérii článků, kterou bych chtěl co nevidět pustit do světa. 🙂
Telegraficky:
- Nejspíš vás moc nepřekvapí, že je Alžběta II. jednou z nejfotografovanějších žen v dějinách. Kromě fotografů ale inspirovala i celou řadu jiných umělců. A nemám teď na mysli velikány, kteří stojí za jejími oficiálními portréty. Královnu do svých děl zapracovávají i londýnští pouliční tvůrci. Redaktoři z Londonistu prošli Londýn křížem krážem a našli pár krásných kousků. Opravdu to stojí za to, královnu meditující před logem londýnské podzemky si přece nemůžete nechat ujít.
- U Alžběty ještě chvíli zůstaneme (já vím, Anglofil začíná působit poněkud monotematicky, slibuju, že se příště polepším). V sobotu totiž uplynulo 65 let od její korunovace. Jestli vás to úplně minulo, nezoufejte, moc se o tom nepsalo – Buckinghamský palác už v lednu oznámil, že letos se příliš slavit nebude. Královna prý chce v klidu rozjímat a vzpomínat na svého otce.
- O čem se ale v médiích psalo víc než dost, byl výzkum vědců z Harvardu, MIT a Bostonské univerzity o vlivu věku na schopnost naučit se cizí jazyk. Zmínili se o něm v BBC, Guardianu, dokonce i Daily Mailu. Novináři si z téhle studie udělali jednoznačný závěr: pokud se jazyk začnete učit později než před začátkem puberty, máte smůlu. Můžete se snažit sebevíc, úrovně rodilých mluvčích ale nedosáhnete. To mě trochu zarazilo, a tak jsem se rozhodl si tu studii přečíst. Naštěstí (studií k přečtení mám v počítači víc než knížek v to-read listu, dostal bych se k ní nejdřív v přespříštím životě) to za mě udělali v The Conversation. Závěr nepřekvapí: představa, že je někdo příliš starý na studium cizích jazyků, je absolutní nesmysl. Naopak, v mnoha ohledech jsou starší studenti v lepší pozici než děti: svoji mateřštinu perfektně ovládají, navíc mají aspoň základní povědomí o gramatice (při studiu cizích jazyků se hodí, když dokážete rozlišit mezi podmětem a přísudkem). Jediné, v čem mají podle výzkumníků dětští studenti výhodu, jsou některé záludnosti gramatiky, které jejich mladší mozky dokáží rychleji zautomatizovat – třeba s na konci sloves ve třetí osobě jednotného čísla v angličtině (he speaks three languages). Takže nezoufejte, na cizí jazyky rozhodně není nikdy pozdě.
To by bylo pro dnešek všechno. Na závěr bych vás chtěl o něco poprosit: pokud jste čeští expati v Británii nebo Irsku, mohli byste se mi prosím ozvat? Chtěl bych se vás na něco zeptat. 😇 Jako vždycky platí, že budu moc rád za jakoukoliv zpětnou vazbu, postřeh nebo pomoc se šířením Anglofila.
Užijte si týden & na přečtenou zase v pondělí! 🙂
Tom