Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Na gymplu jsem prošel pod rukama celé řadě angličtinářů, nejlépe si ale vzpomínám na dva z nich. První byla asi nejdůležitější učitelka, jakou jsem kdy měl. Z každé její hodiny bylo cítit nakažlivé nadšení někoho, kdo má opravdu rád svůj obor, a měla nemalý vliv na to, čemu jsem se po střední rozhodl věnovat.

Ten druhý byl taky super, do paměti mého pubertálního mozku se ale nejvíc zapsal tím, že nám jednou před testem řekl, abychom si vytáhli [šit] of paper.

Vzpomenu si na něj pokaždé, když se mi nějaký takovýhle přežblept taky povede. Naštěstí v tom s panem učitelem nejsme sami. Je to jev tak častý, že pro něj existuje slovo: malapropism (výslovnost tady), v češtině malapropismus. Říká se tak tomu, když místo nějakého slova použijete jiné, které zní podobně, ale v kontextu věty nedává smysl. Název odkazuje na Mrs. Malaprop ze hry The Rivals Richarda Brinsleyho Sheridana, která byla svými přežblepty proslulá. Komického potenciálu malapropismů využívá spousta dalších děl – od Otíka z filmu Vesničko má středisková po tuhle parádní scénu z Blackadder 📽️.

Je dobré dávat si na ně pozor, i když se člověk učí anglicky. Stačí malý úlet ve výslovnosti a místo piv se vám v lednici povalují dva medvědi.

📺 Okily Dokily!

Jestli si o malapropismech ve filmech a seriálech chcete přečíst víc, koukněte se na web TV Tropes. Je to úplně přetékající pokladnice popkulturního vědění.

Najdete v ní podrobně zpracované všechny možné triky, se kterými pracují scénáristé vašich oblíbených seriálů, archetypy postav a spoustu dalších zajímavostí.

Až si počtete o malapropismech, zkuste se podívat na flanderizaci. Říká se tak tomu, když nějakou postavu postupně natolik zploštíte, až z ní uděláte parodii sebe sama. Třeba z trochu konzervativního táty od rodiny vyrobíte fanatického pánbíčkáře.

🐒 Opice Shakespeara nenapíší

Možná už jste někdy narazili na infinite monkey theorem. Ten praví, že pokud byste vzali opici, posadili ji k psacímu stroji a nechali ji nekonečně dlouho náhodně ťukat na klávesy, nakonec by napsala všechna díla Williama Shakespeara. A to ne proto, že by ta opice byla nějaká velká fanynka alžbětinského dramatu, ale prostě proto, že počet kláves psacího stroje a jejich možných kombinací je sice obrovský, ale omezený — takže když chudinku opici odsoudíte k nekonečnému ťukání, nakonec naťuká úplně všechno, co naťukat jde. Takže nejen Shakespeara, ale třeba i text písně Pejskové se koušou.

Dva australští matematici ale teď podle BBC přišli na poměrně zásadní problém — i kdyby všech 200 000 dnes žijících šimpanzů psalo rychlostí jedna klávesa za sekundu až do konce existence vesmíru, ani zdaleka by se jim nepovedlo napsat kompletní dílo Williama Shakespeara. Pro představu: jediný šimpanz má během svého života jen 5% šanci, že správně napíše slovo „bananas“.

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. die

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: