Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Když se procházíte ulicemi Londýna, narazíte na nejeden superüberhistoricky vypadající podnik, který má nad výlohou krásnou dřevěnou ceduli s nápisem YE OLDE X. Místo X si můžeme dosadit všechno možné — člověk narazí na aspoň trochu uvěřitelnou hospodu s názvem Ye Olde Tavern, ale taky na poněkud za vlasy přitaženou pizzerii Ye Olde Pizza Parlor.

Zajímavější než sortiment těchhle pastí na turisty mi přijde to, jak přišly ke svému názvu. To jejich ye totiž není nic jiného než prapodivný zápis určitého členu the. A jak se to stalo? Když člověk vyloučí možnost, že je všechny provozuje Kanye West, zbývají jen dva podezřelí: knihtiskaři a viktoriánští markeťáci.

Ti první můžou za to, že v angličtině ye vůbec kdy existovalo. The se totiž kdysi zapisovalo þe. Jenomže když knihtisk přišel do Británie, většina sad s písmeny se importovala z Nizozemska a Belgie, kde žádné þ neznali — je to staroanglické písmeno odvozené z run. Tiskaři samozřejmě mohli zkusit vymyslet, jak tenhle znak nahradit, aby to nebylo moc nápadné, ale oni si řekli ne! Když změny, tak pořádný. A začali þe psát jako ye. Teprve časem se prosadil spelling s th- na začátku, který známe dneska.

To ale vůbec nebránilo viktoriánům, kteří se snažili vyvolat pocit, že jejich podniky mají mnohasetletou tradici, aby tenhle zastaralý zápis začali znova používat. A protože Historická Autenticita™ je marketingový evergreen, pro iPhone 23 si stopro budete moct zajít do Ye Olde Cleverfone Shoppe.

II.

Určitě už jste někdy slyšeli, že Eskymáci mají 100 různých slov pro sníh. Je to sice klišé (a pravda je jako vždycky mnohem komplikovanější), ale často se na tom ukazuje, jak se jazyk mění podle potřeb lidí, kteří ho používají. To by mohlo vysvětlit jednu mimořádně produktivní oblast anglické slovní zásoby — máme teď totiž potvrzeno, že v angličtině existuje přinejmenším 546 výrazů pro opilost.

Tohle číslo pochází z paperu, který vyšel v Yearbook of the German Cognitive Linguistics Association. Jeho autoři si všímají toho, že v angličtině můžete říct, že jste pod obraz, skoro jakýmkoliv slovem, které končí na -ed. Hammered? Wasted? Smashed? Wankered? Shit-faced? No problemo, všechno to znamená, že jste si večer fakt užili.

Za pozornost podle mě nejvíc stojí pissed, protože tohle přídavné jméno může občas vést k neporozumění. Američané ho používají hlavně ve smyslu naštvaný (je to popravdě trochu expresivnější, ale nechci aktivovat žádné filtry ve vašich inboxech):

V Británii je to ale prostě jeden z těch 546 výrazů:

Takže až vám někdo řekne “I’m pissed”, můžete udělat drobný experiment. Poproste ho, aby si sáhl prstem na špičku nosu. Jestli se mu to nepovede, je to nejspíš Brit.

Jestli se vám nechce číst celý paper, víc si o drunkonyms (tak říkají synonymům s tímhle významem) můžete přečíst v tomhle super článku na Ars Technice.

III.

Taky jste si všimli, že dneska lidi mají tendenci sahat po hyperbolách? Všechno musí být super, mega, nej, superüber.

A můžou za to extroverti. Minimálně podle BBC — v tomhle tříminutovém videu se odvolávají na výzkum psychologů, podle kterých extroverti rádi dělají něco, co se dá shrnout krásným anglickým idiomem up the ante. Ten můžete použít, když chcete zvýšit požadavky nebo intenzitu něčeho:

No a extrovertní mozek prý vyžaduje větší stimulaci, takže má tendenci sahat po extrémnějších výrazech. Na žádnou konkrétní studii bohužel neodkazují, ale video si určitě dejte — je moc hezky udělané & plné užitečných frází.

IV.

A protože by to nebyl Anglofil bez tipu na to, jak tenhle týden co nejpříjemněji prokrastinovat, na závěr tu pro vás mám další super jazykovou hru. 😇 Tentokrát je z dílny autorů amerického slovníku Merriam-Webster a přijde vhod, jestli chcete zapracovat na svých spellingových dovednostech.

Ve hře Blossom je vaším úkolem poskládat z okvětních písmenek 12 co nejdelších slov. Každé slovo musí obsah prostřední písmenko & bonusové body dostanete, když se ve slově objeví zvýrazněné písmeno. Z každé kytičky jde poskládat minimálně jeden pangram — slovo, ve kterém můžete použít všechna písmena. Na konci se dozvíte, jak se vám dařilo ve srovnání s ostatními hráči.

Shrnutí

To je pro dnešek všechno. 🙂 Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. wearing glasses vs. being smart

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: