Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Sčítání je u konce, ještě jednou díky všem. 🙂 Odpovědí se za ty dva týdny sešla velká spousta — do jednoho z příštích Anglofilů připravím výcuc nejzajímavějších postřehů.

A určitě se s vámi podělím i o tipy na super newslettery, kterých se mi v dotazníku sešlo opravdu hodně. Že zrovna čtenáři Anglofila mají výborný vkus na newslettery, asi nikoho nepřekvapí. 😇

Anyway, dneska se spolu po čase podíváme do prapodivných i superužitečných koutů internetu — připravil jsem si pro vás další číslo Tom’s Favorite Links.

Onward!

I.

Ve Sčítání se ukázalo, že spousta z vás si Anglofila bere tam, kam i císařpán chodil většinou bez doprovodu. Kdybyste za tímhle účelem potřebovali ještě víc materiálu, mám pro vás dva tipy:

  1. Možná to zkuste probrat se svým praktikem na příští preventivce
  2. Vyzkoušejte Poop Fiction!

Je to web, na kterém si vyberete délku své potřeby, a oni vám nabídnou povídku v angličtině, která vás spolehlivě zabaví mnohem lépe než informace o složení Domestosu.

II.

Jestli Anglofila už čtete delší dobu, určitě vám neuniklo, že spíš než čtení na záchodě fandím kombinaci čtení a poslouchání zároveň — ideálně třeba v obýváku. Kombinace knížky a audioknížky je výborný způsob, jak si zlepšit pasivní slovní zásobu, poslechové dovednosti, výslovnost… výčet benefitů téhle aktivity je srovnatelný s možnostmi použití průměrného pánského sprchového gelu.

Potíž je, že člověk musí koupit knížku, najít odpovídající audioknížku (docela často se dělají zkrácené verze, které jsou v tomhle případě k ničemu), všechno to sesynchronizovat… hrůza. Naštěstí jsem nedávno objevil webovou appku SynchroTales, se kterou je to hračka. Stačí si vybrat z jejich knihovny titulů (zatím je relativně omezená, ale najdete v ní Alenku v říši divů i Velkého Gatsbyho, takže si určitě vyberete) & oni se postarají o zbytek. SynchroTales má navíc jednu killer feature — když máte puštěnou audioknížku, v textu je vždycky podtrhávané slovo, které vypravěč zrovna čte. Perfektní.

Appka je na první pohled možná trochu neintuitivní, tak jen pár tipů:

  1. V Library klikněte na knížku, kterou chcete číst, v náhledu knížky klikněte na Download
  2. Po stažení se objeví tlačítko Open in Reader, tím knížku otevřete
  3. SynchroTales podporuje i “zrcadlové čtení”, čeština ale bohužel není mezi podporovanými jazyky. Ale to nevadí, můžete ho používat i v jednojazyčném režimu a pomáhat si integrovaným slovníkem (stačí kliknout na jakékoliv slovo v textu)
  4. Když kliknete na nějaké slovo, rovnou se vám i objeví možnost pustit si audioknížku od tohohle místa dál

Se SynchroTales jsem si zatím hrál jen pár hodin, určitě má ještě spoustu funkcí, které mi zatím unikají. Jestli něco objevím, dám vám vědět. 🙂

III.

Věděli jste, že jsou lidé, kteří mají nezdravou závislost na slovních hrách od New York Times? Good news! Můžete být jedním z nás! 🙂 Jestli vás už Wordle tolik nebere, zkuste Connections.

Vaším úkolem je vytvořit čtyři skupiny o čtyřech slovech, přičemž každá čtyři slova spolu musí nějak souviset. A nenechte se nachytat — tvůrci těchhle hříček hrozně rádi matou.

Doporučuju hlavně pro pokročilejší angličtináře, kteří se zajímají o britské a americké reálie. Některé skupiny jsou opravdu oříšek & spíš než vyluštění vám radost udělá následné zjištění, cože to ta slova mají společného.

IV.

A blbinka na závěr: Poznáte AI chatbota od skutečného člověka? Ověřit si to můžete na webu Human or not?, ve kterém budete mít dvě minuty na to si s někým vyměnit pár zpráv & potom si tipnout, jestli jste právě byli v kontaktu s lidskou bytostí, nebo s umělou inteligencí.

Celý experiment navíc probíhá v angličtině, takže je to docela obstojný trenažér minimalistického small talku (small chatu?). Jen bych tenhle nástroj nedoporučoval dětem — někteří uživatelé testují lidskost svých konverzačních partnerů poněkud animálním způsobem.

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně, bacha na (chat)boty & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. refrenced (dneska video, ale fakt stojí za to)

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: