Moc děkuju všem, kteří se zapojili do letošního Sčítání anglofilů! 🙂 Už mi dorazilo přes 600 odpovědí plných super feedbacku.
Jestli jste se k tomu ještě nedostali, Sčítání můžete vyplnit do konce týdne tady. Díky! 🙂
Onward!
I.
Jak jste na tom s anglickým spellingem? Sám se občas nachytám, že některá složitější slovíčka píšu tak nějak bajvoko a nechám na spellcheckeru, aby mě pošťouchnul správným směrem. Člověk je bytost od přírody líná a slova jako conscientious (svědomitý) a intermittently (přerušovaně) zcela očividně vymyslel někdo se sadistickými sklony.
Rozhodl jsem se proto najít něco, co mi s tímhle nedostatkem pomůže — a asi jsem uspěl! Spellcheck.xyz je webová appka navržená přesně pro tyhle potřeby. Vaším úkolem bude poslechnout si krátkou nahrávku, ve které uslyšíte slovo a jeho definici (takže je fajn i pro obohacování pasivní slovní zásoby) & správně ho zapsat. Až celou hru dohrajete, můžete se k ní pravidelně vracet, protože má i každodenní výzvy.
II.
Spellcheck.xyz je navržený primárně pro rodiláky, takže bych ho doporučil pokročilejším angličtinářům. Jestli byste chtěli spíš něco dostupnějšího i pro začátečníky, (asi po milionté) můžu doporučit appku Elevate.
Je to jeden z takových těch trenažérů mozku, které prý bůhvíjak dobře nefungují, ale zrovna tenhle je nádherně graficky zpracovaný a plný užitečných cvičení na procvičování angličtiny (od častých překlepů po idiomy — a ty my anglofilové rádi). Možná z vás neudělá druhého Einsteina, ale s angličtinou pomůže.
III.
A jestli jste životní optimisté & tomu, že bomb, tomb a comb se v angličtině každé vyslovuje úplně jinak, byste se místo záchvatu vzteku radši pořádně zasmáli, určitě se podívejte na tenhle parádní standup od Gallaghera (to byl americký komik slavný v 80. letech).
Doporučuju i pro kolegy angličtináře, celý klip si doslova říká o rozbor se studenty. 🙂
IV.
A otázka za zlatého bludišťáka na konec: věděli byste, jak se anglicky řekne, že jste po víkendu úplně grogy?
Od správné odpovědi vás dělí jediné písmenko! Tohle slovo jsme si totiž vypůjčili z angličtiny, kde je groggy někdo, kdo se cítí slabý nebo se nedokáže soustředit, většinou kvůli únavě nebo nemoci:
- I’m feeling a bit groggy after the weekend. Repotting houseplants can be fun, but not if you have a thousand of them. (Po víkendu jsem úplně grogy. Přesazování pokojovek může být zábava, ale ne, když jich máš tisíc.)
Podle etymologů se ale slovo groggy v 18. století, kdy vzniklo, používalo hlavně pro jeden konkrétní druh únavy — té společenské, vzniklé přemírou konzumace grogu. Ten zase svůj název získal po britském admirálovi Edwardu Vernonovi, kterému se přezdívalo Old Grog. Prý nutil své námořníky, aby pili ředěný rum.
Anyway, to je pro dnešek všechno. Mějte se krásně, pijte s mírou & v pondělí zase na přečtenou!
Tom