Anglofil 17

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Krásné skorojarní pondělí! (Jo, viděl jsem první nejspíš-asi-možná-sněženku, byť musím přiznat, že mi botanika nikdy moc nešla – každopádně to stačilo na odstartování jarní nálady.) Dneska tu pro vás mám úvod do série článků o tom, jak si můžete angličtinu zlepšit tím, že ji zakomponujete do svého života.

Enjoy!

Jak dlouho trvá naučit se anglicky?

Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám, je zároveň z těch, na které hrozně nerad odpovídám: za jak dlouho se dokážu naučit anglicky? Potíž s touhle otázkou je, že většina lidí očekává odpověď ve stylu „za dva roky“ nebo (když podlehnou reklamám na zázračné metody na netu) „za tři měsíce“. Jenomže ono to takhle nefunguje. Vždycky si vzpomenu na jednu svoji angličtinářku na gymplu, která nám říkávala, že studium jazyků se nepočítá na roky, ale na hodiny. Je totiž úplně jedno, jestli „se učíte“ anglicky už dva roky, když se tomu věnujete nanejvýš hodinu týdně.

Ale zpátky k té otázce: s odpovědí by trochu mohli pomoct autoři cambridgeských zkoušek, kteří tvrdí, že dostat se z úplného začátečníka na naprostého profíka zabere zhruba 1000 až 1200 „guided learning hours“ – hodin s lektorem. Každá z jazykových úrovní (znáte to: A1, A2, B1 atakdál) by vám tak měla zabrat zhruba 200 hodin. Tohle číslo ale berte s rezervou. I když jim věřím, že si ho úplně nevymysleli, záleží při tom na celé řadě faktorů, od vašeho věku až po to, jak moc vám cizí jazyky lezou na nervy.

Jazyky navíc mají tu obrovskou výhodu, že se za studium počítá celá řada věcí, které by vám u jiných oborů jako studijní aktivity neprošly. Koukáte se na House of Cards? Nastavili jste si menu a aplikace v mobilu na angličtinu? Hrajete nějakou hru, kde je aspoň trocha textu nebo dialogů? Gratuluju, učíte se anglicky. A jestli by se vám hodilo pár tipů, jak studium angličtiny nenásilně zakomponovat do života, mám dobrou zprávu: připravuju o tom do Anglofila pár článků.

Telegraficky

  • Jestli na tipy nechcete čekat do příštího čísla, mám tu pro vás jeden, na který jsem narazil díky @zdrojak: s nástrojem Learning Languages with Netflix si můžete angličtinu u House of Cards zlepšovat trochu efektivněji, protože vám umožní zobrazit titulky ve dvou jazycích zároveň.
  • Víte, co je to Czenglish? Tímhle slovem se má na mysli angličtina okořeněná trochou české slovní zásoby a gramatiky. Czenglish většinou jenom vede k frázím, které zní ostatním mluvčím angličtiny trochu nepřirozeně, občas ale může způsobit nedorozumění. Proto není od věci se na nejčastější neduhy zaměřit. S tím by vám mohla pomoct knížka Dona Sparlinga English or Czenglish?, která je naštětí celá dostupná online.
  • Baklažán je erekce, broskev zadek, sněhová vločka kokain a javorový list marihuana. Teda aspoň v jazyce emoji, který mimochodem kouzelně rozebírají v The Times. Ztrácíte se v tom trochu? Nejste sami, emoji dávají pořádně zabrat i americkým soudcům, protože se stále častěji objevují v potenciálně inkriminačních zprávách, které je ale potřeba umět správně vyložit. Pamatujete, jak si celý internet dělal legraci z pána, kterého BBC označila za překladatele emoji? Možná je fakt co nevidět budeme potřebovat.
  • Prosíte myčku, aby za vás umyla nádobí? Děkujete pračce, když dopere? A začnete to dělat, až je bude pohánět umělá inteligence?


To by bylo pro dnešek všechno, díky za pozornost & na přečtenou zase v pondělí!

Tom

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.

Od Tomáš Herlík

Jsem překladatel a učitel angličtiny na volné noze, autor Slovníku anglických idiomů a Anglofila, blogu o angličtině a Británii.