Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

První letošní nadílka anglofilních odkazů ze všech možných koutů internetu je tady! 🙂 Jestli Anglofila čtete opravdu hodně dlouho, možná některé odkazy poznáte — jsou to evergreeny, na které jsem narazil při vylepšování webu & říkal jsem si, že stojí za zopakování. Ale nebojte, mám pro vás i úplné novinky. 🙂

Onward!

I.

A začneme u procvičování poslechových dovedností. Tube Quizard je geniální nástroj, který vám dokáže vytvořit poslechový kvíz z téměř jakéhokoliv videa na YouTube — podmínkou je jen to, aby k němu byly k dispozici anglické titulky. Quizard z nich vytvoří cvičení, ve kterém bude vaším úkolem doplňovat vynechaná slova podle toho, co ve videu uslyšíte.


Můžete si dokonce vybrat, jestli chcete, aby se vygenerované cvičení zaměřilo spíš na gramatiku, nebo na poslechové dovednosti jako takové.


Tady si Quizarda můžete vyzkoušet na videu, ve kterém Mrs Crocombe, kuchařka z Audley End House, připravuje pigeon pie. A nebo si vytvořte vlastní — stačí vám odkaz na YouTube video.

II.

Kdybyste spíš než poslech chtěli procvičovat výslovnost, mohl by se vám hodit YouGlish. Taky pracuje s YouTubem, ale pro změnu ve videích dokáže najít pasáže, kde zazní konkrétní slovo nebo fráze. Můžete si je tak poslechnout v kontextu celé věty, ne jen izolovaně jako ve slovníku.


Jestli máte pocit, že už jsem vám jednou podobný nástroj doporučoval, máte pravdu. Šlo o PlayPhrase.me, který navíc umí ukazovat různé gramatické konstrukce v akci (hledejte záložku Grammar). Můžete tak třeba ostatním ukázat, že předbudoucí čas opravdu není jen výmysl autorů gramatických příruček. YouGlish zase třeba umí rozlišovat mezi různými přízvuky.

III.

Jestli si chcete procvičit angličtinu, ale opravdu hodně spěcháte, hra 20 WORDS // 20 SECONDS je přesně pro vás. Hotovo budete mít rychleji, než stihnete dočíst tenhle odstavec. Hraje se velmi jednoduše — vaším úkolem je vymyslet jakékoliv anglické slovo, které odpovídá zadání. To může být cokoliv od “slovo, ve kterém je písmeno X” po “jakékoliv slovo o osmi písmenech”. Ve výsledném skóre je zohledněna délka všech hádaných slov, takže se nebojte využít všechny ty fancy obraty, které jste si odnesli ze čtení Anglofila. 🤓

IV.

Jestli je na vás ale předchozí tip trochu moc hrrr, zkuste si polámat hlavu u něčeho klidnějšího. RiddleWriter je webová stránka, na které každý den najdete jednu hádanku. Vaším úkolem je ji do tří pokusů uhodnout. Za odměnu se vám sice neotevře vstup do havraspárské koleje, ale i tak je to docela zábava.

V.

A blbinka na konec.

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. don’t kill your wife with work

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: