Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Angličtina má spoustu předpon, které prostě znamenají ne. Z někoho, kdo je politevyrobíte nezdvořáka tím, že k němu přilepíte im-. In- zase dokáže zajistit, že se slovo formal hodí do tepláků a podrbe na pupku.

Je otrava, že si člověk musí pamatovat, ke kterému slovu patří jaká předpona. Nakonec je to ale vlastně jednoduché — když vidím slovo s jednou z nich, znamená svůj opak.

Tedy většinou.

I tohle má svoji výjimku, kterou je slovo flammable. Znamená hořlavý & když chcete říct, že je něco vysoce hořlavé, nemusíte se bát čenglištiny — i v angličtině kolokuje se slovem highly:

Legrace s ním ale není jen při výrobě Molotovových koktejlů. Ve slovníku u něj najdete ještě jeho parťáka inflammable — bohužel ale ne v kolonce opaků, kam by ho každý rozumně uvažující člověk strčil. Jsou to synonyma.

Je tak úplně jedno, jestli je něco flammable nebo inflammable — hořet bude obojí.

Že je to totální chaos? Máte pravdu a uživatelé angličtiny s vámi naštěstí souhlasí. Inflammable kvůli tomu upadlo do nemilosti a dneska se už moc nepoužívá. Většinou narazíte jen na flammable a jeho opravdový opak — nonflammable.

Kdyby vás zajímalo, komu za tenhle příspěvek do sborníku angličtinářských vrtochů vděčíme, podle slovníku Merriam-Webster za něj může jeden nepozorný akademik, který se v roce 1813 dopustil osudové chyby. Až do té doby znala angličtina jen slovo inflammable, které převzala z latiny (inflammare znamená zapálit něco). On ale při přepisování jednoho textu vytvořil novotvar flammable, použil ho ve stejném významu & zadělal tak na 200 let zmatků a nedorozumění.

🎯 Co si z toho odnést?

II.

Chcete se naučit psát rychleji na klávesnici & zároveň se zlepšit v angličtině? Tak to byste měli vyzkoušet TypeLit! 🙂

Udělátek na procvičování datlovacích dovedností je plný internet, TypeLit má ale oproti nim jednu výhodu — místo přepisování nesmyslných textů si můžete vybrat z několika anglických knížek, od románu 1984 po Alenku v říši divů.

A kdybyste místo angličtiny chtěli procvičovat jiný jazyk, TypeLit podporuje hned několik — třeba i němčinu a finštinu.

III.

Teorií o původu OK najdete na internetu přehršel. Moje nejoblíbenější je ta, podle které vzniklo v době americké občanské války: vojáci prý po návratu z úspěšné bitvy hlásili 0K (zero killed – nula zabitých) a nula prostě vypadá jako písmeno O.

Skutečný původ má taky kořeny v Americe (šestiminutové video na YouTube), konkrétně mezi bostonskými kavárenskými povaleči v 19. století. Ti mezi sebou rádi komunikovali pomocí záměrně špatně vyspellovaných zkratek. OK začali používat jako zkratku pro all correct (vše správně/vše v pořádku). A zrovna tomuhle zástupci jejich tajného jazyka se podařilo rozšířit i mimo Boston. Hodně s tím pomohl telegraf: když příjemce úspěšně obdržel celou zprávu, poslal na druhou stranu OK v morseovce, aby přijetí potvrdil.

IV.

A jedna britská bizarnost na závěr: v Anglii narazíte na spoustu hospod, v jejichž názvu se objevuje docela nečekané slovo: cockPodle tohohle skvělého článku na webu Atlas Obscura to souvisí s tím, že kuřata svého času hrála důležitou roli v medicíně (koneckonců, kuřecím vývarem se lidé snaží dodnes léčit všechno možné). No a jedním z kuřecích medikamentů bylo i cock ale — pivo s „příměsí kuřete“ (jestli to zní jako něco, co byste rádi vyzkoušeli, jeden z původních receptů najdete tady).

Jistý souvis se současným významem slova cock tu je: i když mělo kohoutí pivo mnoho blahodárných účinků, zdaleka nejpopulárnější bylo díky tomu samému, na co moderní medicína využívá takové modré pilulky.

Tenhle účinek mu lidé nejspíš přisuzovali proto, že kohouti byli odpradávna symbolem mužné síly — což je pravděpodobně i důvod, proč slovo cock postupně dostalo úplně jiný význam.

⌘⌘⌘

To je pro dnešek všechno. Fráze z dnešního čísla si můžete procvičovat v Anglofilově kvízu (přidal jsem tam i pár dalších idiomů ze slovníku 🤓).

Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou! 🙂

Tom

P.S. trocha pondělněpracovního optimismu

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: