Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Happy Victory in Europe Day! 🕊️ Jestli chcete dnešek oslavit opravdu stylově, můžete si pustit projev Winstona Churchilla (dvě minuty na YouTube). Nadšení z konce války v něm projevuje asi tím nejbritštějším způsobem ever:

Vzápětí ale přejde k pasáži, která dala 8. květnu jeho anglický název: Today is Victory in Europe Day. Tomorrow will also be Victory in Europe Day… když chcete v angličtině říct, že z něčeho máte husí kůži, bude se vám hodit fráze give somebody goose bumps:

Jestli chcete nasát atmosféru, která 8. 5. 1945 panovala v Londýně, můžete si pustit tuhle sbírku dobových reportáží (nezbytné mávání z balkonu Buckinghamského paláce je tady).

II.

U druhé ukázkové věty se ještě na chvíli zastavíme. Propašoval jsem do ní totiž jedno zákeřné slovíčko. Live sice vypadá nevinně, člověk si ale musí dávat pozor na výslovnost.

Záleží na tom, jak ho ve větě používáte. Jako sloveso znamená “žít” a vyslovuje se docela předvídatelně — /liv/:

Zrada přichází v situaci, kdy live použijete jako přídavné jméno nebo příslovce — třeba když mluvíte o živém přenosu/vystoupení, nebo o něčem, co je opravdu naživu. V ten moment se live vyslovuje /lajv/:

A aby to nebylo příliš jednoduché, podstatné jméno life (to znamená “život”) se vyslovuje hodně podobně, akorát s /f/ na konci:

Jestli si to chcete procvičit, můžete zkusit párkrát nahlas přečíst tenhle slogan dystopické reality show:

AngloTip: Jestli chcete opravdu zapracovat na své výslovnosti, zkuste se občas nahrát (třeba při čtení téhle věty) & pak si to pustit. Když mluvíme, moc se neslyšíme — takhle ale snadno poznáte, na co se musíte víc soustředit.

III.

A na závěr korunovace! Jestli jí ještě nemáte plné zuby, mám pro vás pár odkazů:

To je pro dnešek všechno. Příští týden Anglofil nevyjde, takže se na vás budu těšit v pondělí 22. května. Brzy na přečtenou! 🙂

Tom

P.S. meeting a Scot (video)

P.P.S. Nezapomeňte na Anglofilův kvíz. Z dnešního čísla tam toho moc nepřibylo, ale znáte to — practice makes perfect (opakování je matka moudrosti)! 🙂

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: