Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Když chcete v angličtině říct, že po bitvě je každý generál, můžete sáhnout po docela zvláštním idiomu hindsight is 20/20:

Hindsight

Samotné slovo hindsight znamená ohlédnutí zpět a často se používá buďto s předložkou in nebo ve frázi with the benefit of hindsight:

20/20

Mnohem zajímavější ale je, odkud se v tomhle idiomu vzaly ty dvě dvacítky. Mají totiž co do činění s takovou tou svítící bednou s písmenkama, kterou už jste určitě někdy viděli u očaře. Říká se jí Snellenova tabule a používá se ke zkoumání kvality zraku.

Ta se vyjadřuje Snellenovým zlomkem — a právě 20/20 je hodnota, která označuje průměrně dobrý zrak. Když dosáhnete hodnoty 20/20, znamená to, že jste ze 20 stop (6 metrů pro nás civilizované, co jsme přešli na desítkovou soustavu) schopni přečíst přesně to, co by měl zvládnout průměrný člověk. 20/40 by třeba znamenalo, že ze 20 stop přečtete jen tak velká písmena, jaká průměrňák dá i ze 40 stop.

Monday morning quarterback

O někom, kdo rád with the benefit of hindsight kritizuje ostatní, se v angličtině dá říct, že je to Monday morning quarterback. Quarterback je zadák v americkém fotbalu a fotbal se v Americe většinou hraje v neděli, takže někdo, kdo o něm rozumuje v pondělí ráno, je úplné ztělesnění generála po bitvě. 🙂

II.

Na spoustu věcí, které nakonec skončí v Anglofilovi, narážím při poslouchání podcastů. A právě díky nim znám slovo segue mnohem déle, než jsem tušil. Už léta jsem totiž v podcastech slýchával věci jako [naɪs seɡ.weɪ] a pokaždé si říkal, proč do toho tahají Segwaye (taková ta dvoukolá vozítka, kterým Praha vyhlásila válku).

Na moji obranu, úplně mimo jsem nebyl — segwaysegue jsou homofony (slova se stejnou výslovností). Tím ale jejich podoba končí. Segue je původně hudební termín, který označuje plynulý přechod bez pauzy. Hodí se i nám nehudebníkům, protože plynulý přechod nepopisuje jen u hudby, ale třeba taky u konverzace:

To je pro dnešek všechno. Happy Easter & v pondělí zase na přečtenou! 🙂

Tom

P.S. wow, ok, rude

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: