Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Taky máte svoji oblíbenou příponu? Ta moje je -ish. V angličtině je to taková holka pro všechno, narazíte na ni v celé řadě situací:

1️⃣ První význam je jako nebo podobný něčemu. Z podstatných jmen se takhle vyrábí jména přídavná, třeba girlish (holčičí), childish (dětinský), mulish (tvrdohlavý „jako mula“) a podobně:

2️⃣ Příponu -ish ale můžete přidat i k přídavným jménům. Když to uděláte, dáváte tím najevo, že jejich význam platí jenom částečně. Například ze sweet tak může vzniknout sweetish (nasládlý):

3️⃣ Ve významu tak trochu se dokonce přípona -ish emancipovala a rozhodla být plnohodnotným slovem. Občas na něj narazíte v neformální angličtině:

4️⃣ A konečně můžete -ish používat u číslovek, když chcete zdůraznit, že je číslo jenom přibližné:

Mimochodem, když je někdo in his late twenties, tak mu táhne na třicet. Číslování dekád (thirties, eightiesnineties…) se používá i u věku lidí.

📰 In Other News

I.

Tohle je krapet NSFW, ale my anglofilové neoblomně věříme na léčivou sílu sprostých slov (ostatně jsem o tom napsal celou řadu textů), takže by se vám mohla hodit tahle miniexkurze do toho, jak angličtina pracuje s (nejen zvířecími) výkaly.

II.

Možná jste si všimli, že když si v psané angličtině potřebujete trochu zanadávat, ale zároveň nechcete být za sprosťáka, můžete sáhnout po nejrůznějších symbolech a vytvořit něco na způsob What the #&@?#% is going on? Na webu Dictionary.com si můžete přečíst, že tahle praktika má kořeny už ve starověkém Egyptě (a jednom komiksu ze začátku 20. století).

III.

Znáte Singing Ringing Tree z Burnley? Je to třímetrová socha z dutých ocelových trubek, která svým tvarem připomíná strom. Vítr tuhle nádheru dokáže proměnit v obrovskou flétnu, která vyluzuje úplně nadpozemské zvuky.

Singing Ringing Tree byl dokončen v roce 2006 v rámci projektu, který měl symbolizovat obrodu Lancashiru, a je ověnčen celou řadou ocenění. Popravdě mi ale není jasné, jak může obrodu symbolizovat socha vyluzující zvuky, které jde nejlépe popsat jako skřek zatracených duší.

Každopádně to přidávám do kategorie must-see podivností, až se zase vypravím do Británie.

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. it’s practice

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: