Taky máte svoji oblíbenou příponu? Ta moje je -ish. V angličtině je to taková holka pro všechno, narazíte na ni v celé řadě situací:
1️⃣ První význam je jako nebo podobný něčemu. Z podstatných jmen se takhle vyrábí jména přídavná, třeba girlish (holčičí), childish (dětinský), mulish (tvrdohlavý „jako mula“) a podobně:
- She found his behaviour rather childish. (Jeho chování jí přišlo poněkud dětinské.)
2️⃣ Příponu -ish ale můžete přidat i k přídavným jménům. Když to uděláte, dáváte tím najevo, že jejich význam platí jenom částečně. Například ze sweet tak může vzniknout sweetish (nasládlý):
- He could smell the sweetish odour of acetone. (Cítil nasládlý pach acetonu.)
- Polar bears aren’t white, their fur is usually a bit yellowish. (Lední medvědi nejsou bílí, jejich kožich je obvykle trochu nažloutlý.)
- He has a reddish beard. (Má nazrzlé vousy.)
3️⃣ Ve významu tak trochu se dokonce přípona -ish emancipovala a rozhodla být plnohodnotným slovem. Občas na něj narazíte v neformální angličtině:
- „Are you busy?“ „Ish.“ („Máš práci?“ „Tak trochu.“)
- This part of the city is nice. Ish. (Tahle část města je hezká. No, aspoň to není úplná díra.)
4️⃣ A konečně můžete -ish používat u číslovek, když chcete zdůraznit, že je číslo jenom přibližné:
- How old is Peter? (Kolik je Petrovi?)
- I’m not sure… fiftyish, maybe? (Nejsem si jistý, možná kolem padesáti?)
Mimochodem, když je někdo in his late twenties, tak mu táhne na třicet. Číslování dekád (thirties, eighties, nineties…) se používá i u věku lidí.
📰 In Other News
I.
Tohle je krapet NSFW, ale my anglofilové neoblomně věříme na léčivou sílu sprostých slov (ostatně jsem o tom napsal celou řadu textů), takže by se vám mohla hodit tahle miniexkurze do toho, jak angličtina pracuje s (nejen zvířecími) výkaly.
II.
Možná jste si všimli, že když si v psané angličtině potřebujete trochu zanadávat, ale zároveň nechcete být za sprosťáka, můžete sáhnout po nejrůznějších symbolech a vytvořit něco na způsob What the #&@?#% is going on? Na webu Dictionary.com si můžete přečíst, že tahle praktika má kořeny už ve starověkém Egyptě (a jednom komiksu ze začátku 20. století).
III.
Znáte Singing Ringing Tree z Burnley? Je to třímetrová socha z dutých ocelových trubek, která svým tvarem připomíná strom. Vítr tuhle nádheru dokáže proměnit v obrovskou flétnu, která vyluzuje úplně nadpozemské zvuky.
Singing Ringing Tree byl dokončen v roce 2006 v rámci projektu, který měl symbolizovat obrodu Lancashiru, a je ověnčen celou řadou ocenění. Popravdě mi ale není jasné, jak může obrodu symbolizovat socha vyluzující zvuky, které jde nejlépe popsat jako skřek zatracených duší.
Každopádně to přidávám do kategorie must-see podivností, až se zase vypravím do Británie.
To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!
Tom
P.S. it’s practice