Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Jeden z mých kulturních šoků po přestěhování na Moravu se týkal odmítání alkoholu. Zjistil jsem totiž, že když někomu řeknete “díky, ale já nepiju“, někteří si to vyloží tak, že chcete jen víno.

Ale nebojte, dneska to nebude o vztahu naší společnosti k alkoholu. Podíváme se jen na to, jak v angličtině říct, že je někdo abstinent.

Bacha na abstinenta

Jestli vás jako první napadlo nic nepřekládat a zůstat u toho samého slova (jen s patřičně poangličtěnou výslovností), vůbec se vám nedivím. Abstinent tak trochu působí dojmem, že jsme ho importovali v nějakém dřívějším šipmentu anglicismů.

A v angličtině tohle slovo vážně existuje — bohužel to ale není podstatné jméno znamenající “někdo, kdo nepije alkohol“, ale formálnější přídavné jméno, které se používá ve smyslu “odříkající si něco“. Často se pojí se sexem (sexually abstinent), ale i s pitím:

Z přídavného jména abstinent se dá vytvořit podstatné jméno abstinence, které se používá obdobně:

A co abstain?

Než se podíváme, jak se ten abstinent teda řekne, zastavíme se ještě na chvilku u abstain. Tohle sloveso se používá stejně jako abstinent a abstinence. Má ale ještě jeden význam, který se vám bude hodit, dáte-li se na politiku — abstain může totiž taky znamenat “zdržet se hlasování“:

Teetotaller

No a konečně jsme u abstinenta — ten se totiž anglicky řekne teetotaller(bacha na výslovnost, je podobně zákeřná jako spelling). Je to počitatelné podstatné jméno, takže když budete chtít říct, že je někdo abstinent, nezapomeňte na neurčitý člen:

I don’t drink

Když vám ale někdo nabídne alkohol, který chcete odmítnout, můžete sáhnout po obyčejném I don’t drink (alcohol), u kterého se čenglištiny bát nemusíte — v angličtině se používá úplně stejně jako naše “nepiju“.

Shrnutí

To je pro dnešek všechno. Díky za přečtení & jestli se vám Anglofil líbí, budu vám moc vděčný, když se o něj s někým podělíte.

V pondělí na přečtenou!

Tom

P.S. branch manager

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: