Anglofil 13

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

První letošní číslo je tady a s ním pár změn. Trochu jsem upravil šablonu, takže jestli Anglofila čtete na velkém monitoru, mělo by to teď být příjemnější. Na mobilu by se vám měl zobrazovat pořád stejně – kdybyste měli nějaké problémy, dejte mi prosím vědět. Na druhé změně teprve pracuju, chtěl bych s ní začít od příštího čísla. Pár z vás mi psalo, že většinu věcí, co se v Anglofilovi naučí, stihnou co nevidět zase zapomenout. Chtěl bych proto přidat možnost procvičovat si nové výrazy z každého čísla v Quizletu (to je online nástroj na procvičování slovní zásoby kartičkovou metodou). Dneska pro vás mám článek o fretčím byznysu a zavražděných vránách, frázové sloveso give away a pár odkazů na zajímavé čtení jako vždycky.

Enjoy!

Fretčí byznys

V newsletteru Quartz Obsessions (který vřele doporučuju všem aspoň středně pokročilým angličtinářům, dozvíte se spoustu zajímavých věcí a zlepšíte si angličtinu) nedávno psali o něčem, čemu se v angličtině říká nouns of assemblage. Znáte je i z češtiny: určitě třeba víte, že když je někde pohromadě víc ptáků, je to hejno, ale když se někde vyskytuje víc psů, je to smečka. Angličtina má podobných výrazů celou řádku a některé jsou vyloženě k popukání:

  • a game of bees (roj včel)
  • a school of dolphins (hejno delfínů)
  • a murder of crows (hejno vran)
  • a business of ferrets (smečka fretek)

Další najdete třeba ve Wiktionary. Některé jejich české ekvivalenty najdete tady.

V Quarts Obsessions ale zmiňují něco, co vás možná už napadlo: některé z nich (třeba jako murder of crows) ve skutečnosti nikdo příliš nepoužívá. Často se objevují v různých znalostních soutěžích, když se ale zeptáte ornitologů a dalších expertů, kteří by je teoreticky měli používat dnes a denně, všichni nad nimi svorně kroutí hlavou. Hejno ptáků všechno druhu je v angličtině prostě flock, ať už vraždí nebo ne. A když zrovna nevíte, které označení použít, a group of X určitě nic nezkazíte.

Frázové sloveso give away

Jestli jste to po bring up ještě nevzdali, mám tu pro vás další frázové sloveso. Nebojte, i give away patří k těm laskavějším, má taky v podstatě jenom dva významy. Ten první je rozdat/darovat někomu něco:

  • Supermarkets no longer give away shopping bags. (Supermarkety už nerozdávají nákupní tašky.)
  • I don’t need this computer. I will it give it away to charity. (Tenhle počítač už nepotřebuji. Daruji ho charitě.)

Druhý význam je podobně jasný, give away se dá taky použít ve smyslu vyzradit/prozradit nějaké tajemství:

  • I won’t give away the end of this book, you’ll have to read it. (Konec té knížky neprozradím, budeš si ji muset přečíst.)
  • The prisoner gave away important secrets. (Vězeň vyzradil důležitá tajemství.)

Kromě toho taky existuje podstatné jméno giveaway, které se může používat v obou těchhle významech:

  • The car in the driveway was a dead giveaway that someone was at home. (Auto na příjezdové cestě prozradilo, že někdo byl doma.) zdroj
  • This company has a lot of giveaways. (Tahle firma rozdává spoustu reklamních dárků.)

Jinde

  • Královnin vánoční projev, o kterém jste si mohli přečíst v jedenáctém Anglofilovi, se letos postaral o menší pozdvižení. Britský bulvár díky němu totiž přišel k šokujícímu odhalení: Alžběta II. je poměrně movitá žena. O celé haló se postaralo zlaté piáno, které během projevu stálo v pozadí. Některým přišlo necitlivé, že královna dávala na odiv svoje bohatství. V Guardianu ale mají celkem jasno (6 minut, pokročilá angličtina): jedno zlaté piáno Windsory z trůnu nesvrhne.
  • V Americe 1. ledna po víc než dvaceti letech vypršel copyright u některých starších děl (Smithsonian Magazine, 8 minut, středně pokročilá angličtina). Za tuhle pauzu „vděčí“ Američané společnosti Disney, která lobovala, seč jí síly stačily, aby si udržela svoje práva k Mickey Mousovi (který mimochodem bude v roce 2028 slavit sté vytvořeniny). Bez obav si teď můžete stáhnout celou řadu zajímavých děl.
  • Jestli byste se místo čtení radši na něco podívali, zkuste tuhle 320gigapixelovou fotku Londýna. Vznikla na vrcholu BT Tower v říjnu 2012 a je tak detailní, že se můžete dívat lidem do oken na druhém konci města (ne že bych něco takového dělal, samozřejmě 😇).

To je pro dnešek všechno, užijte si týden & na přečtenou zase v pondělí!

Tom

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.

Od Tomáš Herlík

Jsem překladatel a učitel angličtiny na volné noze, autor Slovníku anglických idiomů a Anglofila, blogu o angličtině a Británii.