Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Další díl mého občasníku plného odkazů ze všech možných koutů internetu je tady. Dneska to bude off-topic jenom trochu, většina vám jich opravdu pomůže s poznáváním angličtiny & Británie.

Enjoy!

  1. 🧳 Cestování v posteli. Chtěli byste cestovat, ale pandemie či rozpočet vám to nedovolí? No problem, zkuste Heygo. Stačí si vybrat destinaci a počkat, až začne virtuální prohlídka. Průvodci vám (často i s výkladem) ukážou krásná místa & když se budete chtít na něco dozeptat, stačí jim napsat do chatu. Já jsem takhle s průvodkyní Gill objevoval krásy Guernsey, což je ostrůvek v Lamanšském průlivu. Prohlídky jsou tip-supported — zdarma, ale můžete průvodcům poslat pár korun jako poděkování.
  2. 🗺️ Krásné mapy. Každý správný cestovatel potřebuje mapu a díky nástroji Mappin si můžete vygenerovat takovou, kterou budete moct použít i jako dekoraci. Stačí zadat město a Mappin vám vygeneruje jeho minimalistickou mapu, kterou si pak můžete upravit a vytisknout. Já jsem si takhle (zcela nepřekvapivě) vyrobil mapu Londýna & vypadá fakt nádherně.
  3. 📕 Knížky podle úrovně. Chtěli byste číst v jazyce, který se zrovna učíte, ale bojíte se, že si vyberete něco příliš náročného? Ytalki by vám s tím mohlo pomoci — stačí si vybrat jazyk, svou úroveň & oni vám naservírují knížky, které by se vám podle nich mohly líbit. Zatím je to ale docela nový nástroj, takže hlavně v menších jazycích je nabídka omezená.
  4. 📽️ Filmy podle nálady. Jestli byste ale radši než knížku dali nějaký film, zkuste Mood2Movie. Na úvodní stránce vyberete, jak se zrovna cítíte, a oni vám doporučí pár snímků, na které byste podle nich mohli mít chuť.
  5. 🚫 Tahle slova neexistují. Umělá inteligence toho v jazyce zvládá víc a víc — teď už si dokonce i vymýšlí vlastní slova. Na webu This Word Doesn’t Exist si můžete vygenerovat libovolné množství slov, která… no, neexistují. Byla vygenerována, definována & doplněna o ukázkové věty počítačovým algoritmem. Každé obnovení stránky vám vygeneruje nové slovo & určitě doporučuju projet si jich víc. Občas je to vážně k popukání.
  6. ⌨️ A blbinka na konec. Taky zbožňujete psací stroje? Tenhle web vám umožní vyrobit si ho z vašeho počítače. Žádné moderní vymoženosti ale nečekejte. Chybí nejen spellcheck, ale dokonce i možnost používat Backspace. Případné překlepy tak musíte opravovat pěkně postaru — buď přeškrtat písmenem X, nebo několikrát přepsat správným textem, aby byl výraznější než ten chybný. Praktické využití tohohle nástroje je dost omezené, protože neumožňuje vyexportovat si hotový text. Nic vám ale nebrání udělat si screenshot svých hipsterských výtvorů.

To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. no bees, please

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: