Anglofil 120

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Dneska se koukneme na další frázové sloveso, vysvětlíme si, jak vzniklo OK & taky pro vás mám pár nových přírůstků ve Slovníku idiomů.

Onward!


💔 Frázové sloveso break down

Dnešní frázové sloveso se vám snad příliš často hodit nebude – většinou se totiž objeví, když se něco pokazí. Třeba rozbije-li se nějaký přístroj:

  • Our car broke down on the highway. (Naše auto se rozbilo na dálnici.)
  • It’s cold in here because the central heating has broken down. (Je tu zima, protože se rozbilo topení.)

Podobně se break down dá používat i u situací, které špatně dopadnou:

  • Her marriage broke down. (Rozpadlo se jí manželství.)
  • Trade talks between China and America broke down. (Obchodní jednání mezi Čínou a Amerikou selhala.)

Rozbít se ale můžeme i my. Když break down použijete o člověku, znamená to, že se z něčeho úplně zhroutil:

  • He broke down when he received the bad news. (Zhroutil se, když obdržel špatné zprávy.)

Určitě jste si už všimli, že ze spousty frázových sloves vznikají podstatná jména – a platí to i tady. Na slovo breakdown můžete narazit třeba v těchhle frázích:

  • nervous breakdown je nervové zhroucení
  • breakdown truck/lorry se v Británii občas používá pro odtahový vůz, i když tow truck je na obou koncích Atlantiku častější
  • a breakdown service je zase havarijní služba

Tohle jsou asi nejčastější situace, ve kterých se break down objevuje. Jestli byste chtěli prozkoumat i další významy (jako rozebrat/analyzovat nějaké téma nebo problém), koukněte třeba do Collins Dictionary.


👌 Kde se vzalo OK

Teorií o původu OK najdete na internetu přehršel. Moje nejoblíbenější je ta, podle které vzniklo v době americké občanské války: vojáci prý po návratu z úspěšné bitvy hlásili 0K (zero killed – nula zabitých) a nula prostě vypadá jako písmeno O.

Skutečný původ má taky kořeny v Americe (šestiminutové video na YouTube), konkrétně mezi bostonskými kavárenskými povaleči v 19. století. Ti mezi sebou rádi komunikovali pomocí záměrně špatně vyspellovaných zkratek. OK začali používat jako zkratku pro all correct (vše správně/vše v pořádku). A zrovna tomuhle zástupci jejich tajného jazyka se podařilo rozšířit i mimo Boston. Hodně s tím pomohl telegraf: když příjemce úspěšně obdržel celou zprávu, poslal na druhou stranu OK v morseovce, aby přijetí potvrdil.


📕 Last Week in Slovník

Tentokrát pro vás mám čtyři nové kousky:

S dnešní nadílkou mi pomohli JŠIV a Štěpán Sloup. 🙏

To je pro dnešek všechno. Díky & v pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. accidental gun

P.P.S. Jestli se vám dnešní číslo líbilo, budu moc rád, když se o něj s někým podělíte. Můžete ho přeposlat nebo sdílet odkaz na webovou verzi. Díky moc! 🙂