Anglofil 117

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Formát dnešního čísla jsem ukradl z newsletterů Austina Kleona, ale jsem si jistý, že autorovi knihy Steal Like An Artist by to určitě nevadilo. Mám pro vás deset tipů na super čtení, koukání a bůh-ví-co-ještě. Snad se vám tenhle malý (a nebojte, jednorázový) experiment bude líbit. 🙂

Enjoy!

⌘⌘⌘

But first: Znáte frázi Netflix & chill? Označují se tak situace, kdy někoho vám sympatického pozvete, aby se s vámi… ehm, „díval na televizi“, byť televize bude hrát na pozadí jenom proto, aby před sousedy skryla zvuky vašich skutečných radovánek.

Bude se vám to hodit úplně na konci. 😇

⌘⌘⌘

A tady je slibovaný kleonovský seznam:

  1. Jeden potenciální mladistvý terorista byl v Británii odsouzen k neobvyklému trestu: musí číst Jane Austen, Charlese Dickense a Shakespeara. Náprava nácka Pýchou a předsudkem nepřekvapivě otevírá spoustu zajímavých otázek. (článek v The Conversation)
  2. Když už jsme u čtení trestanců: v českých věznicích nejvíc frčí Hra o trůny. A nejspíš to není jen tím, že vězni jsou jediná skupina, která má čas se těmi bichlemi prokousat. (epizoda podcastu Liberatura)
  3. S knížkami, které slibují naučit vás Lépe Myslet™️ se v poslední době roztrhl pytel. Má to ale hned několik háčků — jeden z nich je i to, že spíš než lepší porozumění vlastní mysli vám prodávají pocit, že jste chytřejší než ostatní. (článek v Guardianu)
  4. Batmanův parťák Robin je teď oficiálně gay. Ale ne s Batmanem, takže fanoušci tohohle konkrétního dějového vývoje jsou stále odkázáni na fanfikci. (zase Guardian)
  5. Nejlepší hudbou k práci je ticho. (článek v The Atlantic)
  6. Chicago mělo svého času zákon, který zakazoval ošklivě vypadajícím lidem ukazovat se na veřejnosti. A bohužel rozhodně nebylo samo. (článek v JSTOR Daily)
  7. Někteří viktoriáni by bez problémů zapadli mezi dnešní instagramové fitness guru. (článek v The Conversation)
  8. Neničí vám vaše jméno život? (článek ve Wired)
  9. Maria Popova se v Brain Pickings rozepsala o Kunderovi & jeho pohledu na romanopisectví & vyprávění příběhů.
  10. A na závěr purple burglar alarm. (video na YouTube)

V pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. net fix and chill (pro jistotu dodávám, že zcela SFW)

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.