Věděli jste, že dvojtečka se anglicky řekne colon? A že stejně se označuje taky nejdelší část tlustého střeva, tračník? Věřte mi, úplně na konci dnešního čísla to bude relevantní.
Anyway, září je za dveřmi a tak přišel čas pro další nadílku zajímavých odkazů ze všech možných koutů internetu. Tentokrát se mi povedlo zůstat převážně on-topic.
Enjoy! 🙂
⌘⌘⌘
A začneme u procvičování poslechových dovedností. Tube Quizard je geniální nástroj, který vám dokáže vytvořit poslechový kvíz z téměř jakéhokoliv videa na YouTube — podmínkou je jen to, aby k němu byly k dispozici anglické titulky. Quizard z nich totiž vytvoří cvičení, ve kterém bude vaším úkolem doplňovat vynechaná slova podle toho, co ve videu uslyšíte.
Můžete si dokonce vybrat, jestli chcete, aby se vygenerované cvičení zaměřilo spíš na gramatiku, nebo na poslechové dovednosti jako takové.
Tady si Quizarda můžete vyzkoušet na videu, ve kterém Mrs Crocombe, kuchařka z Audley End House, připravuje pigeon pie (odkaz by měl být funkční, jen je občas potřeba stránku obnovit, aby se kvíz načetl). A nebo si tady vytvořte vlastní — stačí vám odkaz na YouTube video.
⌘⌘⌘
Kdybyste spíš než poslech chtěli procvičovat výslovnost, mohl by se vám hodit YouGlish. Taky pracuje s YouTubem, ale pro změnu ve videích dokáže najít pasáže, kde zazní konkrétní slovo nebo fráze. Můžete si je tak poslechnout v kontextu celé věty, ne jen izolovaně jako ve slovníku.
Jestli máte pocit, že už jsem vám jednou podobný nástroj doporučoval, máte pravdu. Šlo o PlayPhrase.me, který navíc umí ukazovat různé gramatické konstrukce v akci (hledejte záložku Grammar). Můžete tak třeba ostatním ukázat, že předbudoucí čas opravdu není jen výmysl autorů gramatických příruček. YouGlish zase třeba umí rozlišovat mezi různými přízvuky.
⌘⌘⌘
Že smícháním žluté a modré můžou malíři vytvořit zelenou, nejspíš neohromí nikoho, kdo absolvoval školku. O poznání zajímavější ale je, že podobně se dá pracovat s výrazy lidského obličeje.
⌘⌘⌘
A protože krásně zpracovaných infografik není nikdy dost, tady je přehled prvních vět slavných literárních děl.
⌘⌘⌘
A blbinka na závěr: Google netrénuje jenom umělou inteligenci, co má v budoucnu plnit roli univerzálního překladače ze Star Treku, ale taky jednu, která dokáže poznat, co jste nakreslili. Můžete si jí ozkoušet (a pomoci Googlu s jejím trénováním) na téhle stránce.
Funguje opravdu skvěle — a dokonce vám ukáže, jak ke svému závěru došla. Bezchybná ale není, o mojí řece si myslela, že je to buďto velká čínská zeď, nebo ping-pongový stůl. Ale každý, kdo mě kdy viděl něco kreslit, by se jí nejspíš zastal.
To je pro dnešek všechno. Snad vám některé z dnešních odkazů přijdou vhod. Na přečtenou zase v pondělí!
Tom
P.S. why