Anglofil 104

Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Červen sice ještě není, ale já ležím v posteli s nějakým zákeřným moribundem & nechtěl jsem vás nechat bez pravidelné dávky anglofilství, a tak posílám každokvartální přehled zajímavých odkazů o týden dřív.

I.

Jestli chcete zapracovat na slovní zásobě trochu hravější formou, můžete vyzkoušet aplikaci Clozemaster. Kromě angličtiny podporuje celou fůru dalších jazyků a funguje na principu procvičování slovní zásoby v kontextu. Oproti Duolingu, ve kterém překládáte věty, tady pracujete hlavně s vaším cílovým jazykem. Vyzkoušejte ji, třeba vám sedne.

II.

Vaříte podle receptů na internetu? Tak to už jste možná narazili na to, že spousta blogů o vaření je plná omáčky, která se bohužel sníst nedá. Jestli byste se bez ní obešli, zkuste Just the Recipe – tenhle nástroj ze stránky s receptem vytáhne jen seznam ingrediencí a postup. Nejlépe funguje s recepty v angličtině, ale s českými si většinou poradí taky.

III.

Když do Anglofila přidávám odkazy, občas narážím na jeden problém: weby jsou plné spousty textu, ale já bych vás rád upozornil jen na nějakou část, která se v tom zbytku může snadno ztratit. Naštěstí jsem ale našel řešení. Už nějakou dobu mi s tím pomáhá nástroj Link To Text.

Ten umožňuje vygenerovat odkaz, který člověka zavede na konkrétní pasáž v textu – a pro jistotu ji ještě zvýrazní. Je dostupný jako doplněk pro Google Chrome & v nových verzích už je tahle funkce dokonce přímo v prohlížeči. Stačí se řídit tímhle návodem.

A nebojte: když si takhle vygenerovaný odkaz rozklikne někdo, jehož prohlížeč Link to Text zatím nepodporuje, zobrazí se mu prostě celá stránka bez zvýraznění.

IV.

O nástroji Jednoznakovky jsem vám už psal. Dokáže v textech opravit celou řadu typografických nešvarů (od špatných uvozovek až po rozdíl mezi pomlčkami a spojovníky). Nedávno jsem narazil na Typopo, které je Jednoznakovkám dost podobné, má ale jednu velkou výhodu – kromě češtiny podporuje i angličtinu & pár dalších jazyků.

To je pro dnešek všechno. Příští týden snad už zase v plné síle. Kdybych si náhodou musel dát přestávku, tak mi to prosím odpusťte. 🤒

Brzy na přečtenou! 🙂

Tom

P.S. it’s fine

P.P.S. Líbilo se vám tohle číslo Anglofila? Tak to byste se měli přihlásit k odběru! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu spoustu zajímavého čtení nejen o angličtině & Británii.