Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Poslední Anglofil roku 2024 je tady & i když to většinou znamená číslo plné těch nej článků z předcházejících 12 měsíců, v téhle oblasti pro vás chystám něco mnohem zajímavějšího v nezadržitelně se blížícím dvoustém vydáním newsletteru (wink, wink). A tak konec roku oslavíme tentokrát trochu jinak — podíváme se spolu na slova, která podle anglických slovníků letošek vystihují.

I.

Jestli jste kromě Anglofila četli taky nějaké noviny, nejspíš vás nepřekvapí, že výběr zrovna nepřekypuje bezbřehým optimismem. Slovníkáři z Oxford Dictionary nechali slovo roku vybrat své čtenáře, kteří se nakonec rozhodli pro BRAIN ROT (doslova “trouchnivění mozku”). Tak se v angličtině říká pocitu totální mentální vygumovanosti, který se dostaví, když to člověk přehání se sociálními sítěmi.

I když brain rot působí jako zbrusu nový koncept (a lingvisté z Oxfordu zmiňují, že mezi lety 2023 a 2024 jeho používání vzrostlo o 230 %), ve skutečnosti je skoro 200 let starý — poprvé o něm psal Henry David Thoreau, když si ve Waldenu stěžoval, že jsou lidé příliš líní, a místo hodnotných myšlenek dávají přednost tvorbě s nízkou informační hodnotou. Kdyby mu někdo ukázal TikTok, nejspíš by ho chudáka trefil šlak.

II.

Ve světě sociálních sítí se inspirovali i odborníci v Collins Dictionary, podle kterých letošek nejlépe vystihuje slovo BRAT, čímž mi moc velkou radost neudělali — tohle slovo mi totiž letos ukázalo, že jsem oficiálně staroch. Když jsem poprvé narazil na zmínku o brat summer, musel jsem si to nechat vysvětlit od své mnohem mladší a mnohem víc cool kamarádky.

Brat sice najdete ve slovnících přeložené jako “spratek” nebo “fakan”, dneska se ale (díky stejnojmennému albu od Charli XCX) používá taky jako přídavné jméno — a když je něco brat, je to sebevědomé, nezávislé a tak trochu hedonistické.

Moc doporučuju podívat se na web Collins Dictionary. Kromě víc informací k brat tam najdete taky medailonky dalších kandidátů, kteří se dostali do užšího výběru.

III.

A sociální sítě potřetí. Ve slovníku Dictionary.com totiž za slovo roku vyhlásili DEMURE. Za raketový vzestup jeho popularity (o víc než tisíc procent mezi lednem a srpnem 2024) může jediná tiktokerka, Jool Lebron. Opět tu ale máme malý posun — slovníky překládají demure jako “plachý” nebo “zdrženlivý”, v současnosti se ale používá spíš k označení určité profesionální sofistikovanosti a něčeho obecně chvályhodného. Demure je třeba člověk, který se snaží nevypadat na veřejnosti jako hastroš, ale taky někdo, kdo se prostě chová “dobře”. Jo, je to takové sémantické želé.

IV.

A ze světa sociálních sítí se přesuneme do politiky. Americký Merriam-Webster vybral pro letošek POLARIZATION, které vám nejspíš překládat nemusím.

Kde se ale s letošním výběrem vyloženě nemazlili, je redakce britského časopisu The Economist — tam vyhlásili, že rok 2024 nejlépe vystihuje slovo KAKISTOCRACY. Tenhle výraz označuje formu vlády, ve které se u moci drží ti nejhorší a nejméně kvalifikovaní občané. Prostě lidi, co nejsou ani trochu demure, ale zato jsou tak trochu brat a rozhodně jim může být diagnostikovaný pokročilý brain rot.

Shrnutí

Tak a to je pro letošek všechno. Moc děkuju, že jste Anglofila v roce 2024 četli & doufám, že vám občas přišel vhod. Mějte se krásně, užijte si svátky a v lednu zase na přečtenou!

Tom

P.S. versions of joy

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: